OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

masal masal içinde

IMAG1490 (1)

Masal Masal İçinde

Ahmet Ümit’in iç içe geçmiş beş masaldan oluşan yapıtı ‘Masal Masal İçinde’ adlı masal kitabı Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

merak duygusunu tetiklemek

 Ahmet Ümit’in ‘Masal Masal İçinde’ adlı yapıtında yer alan beş masal hem birbirinde bağımsız, hem de birbiriyle ilintili olarak okunabiliyor. Televizyon, internet, cep telefonu gibi görselliğin egemenliğini kabul ettirdiği yılların öncesini düşünecek olursanız karşınıza sözlü gelenek ürünlerimiz çıkar.

Kıraathanelerde hikaye ya da masal anlatıcılarının olduğu yıllarda masalın en can alıcı yerinden bırakan anlatıcı ertesi gün devam ediyordu. Böylece ustalıkla anlatılan ve dinleyici sayısını arttırmayı amaçlayan anlatıcıların yapabilecekleri en önemli şeyler arasında merak duygusunu tetiklemek yer alıyordu.  Böyle bir zamanın ve daha önceki yılların ürünü olan ‘Masal Masal İçinde’ adlı kitapta yer alan ürünler merak öğesini tetikler özelliklere sahip olarak okuru bir masaldan bir masala sürükleyebiliyor.

 Eğitim

 Ahmet Ümit’in ‘Masal Masal İçinde’ adlı yapıtı eğitim açısından önem taşıyor. Kiatapata yer alan beş masalda da eğitim açısından dikkat çeken  bölümler bulunuyor. Müezzin’in anlattıkları  sabretmenin önemi üzerinde durulurken, Kuyumcu ise  arkadaş seçiminin önemi konusu dikkat çekiyor.

 “   ‘… Kuyumcu esnafının arasında en çok benim arkadaşlarım olduğu için altın yumurtaya en yüksek fiyatı onlardan biri verdi.  Arkadaşım yılışık bir ifadeyle parayı bana uzatıp altını almaya kalktığında, “Senin gibi şerefsiz insanların parası bu altını almaya yetmez!” dedim. Arkadaşım çok şaşırdı. Be de onun fal taşı gibi açılmış gözlerinin önünde yumurtayı havana atıp toz haline gelinceye kadar dövdüm.’ “ (s.128)

‘Masal Masal İçinde’ adlı kitapta yer alan ürünler sözlü gelenek ürünlerinizden beş masalı bugüne taşıyarak  ölümsüzleştirdiği birbirinden güzel yer yer pollisiye özellikler de taşıyor.

Mustafa ASLAN

———————-

Masal Masal İçinde, Ahmet Ümit, Everest Yayınları’nda  I. Basım:Mayıs 2015, İstanbul 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016