OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

masal dedektifleri

masal-dedektifleri20130720085417

masal dedektifleri

 

GRİMM KIZ KARDEŞLER

Michael  Buckley’in  ‘Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri’ Artemis Yayınları arasında okura sunuldu. Ünlü ‘Grimm Masalları’na da göndermelerin de yapıldığı yapıtta günümüz dünyasıyla bağlantılı olarak masalın gizemli yollarında geziniyor, yazar.

KIZ KARDEŞLER Mİ?

Grimm Kız Kardeşler Sabrina ve Daphne masalın iki önemli kahramanı olarak karşımıza çıkıyor, ‘Masal Dedektifi’ adlı yapıtta. Masalların olağanüstü öğelerinin yer aldığı bu yapıtta ailesini gizemli bir şekilde yitiren iki kız kardeşin başından geçen serüvenler anlatılıyor, masalın bütün olanaklarından yararlanarak.

“Dev ayağının dibindeki üç kişiyi daha yakından görebilmek için eğildi. Onları yakalamak için elini uzattı ama alevli bir ok uçup yüzüne saplandı. Canavar acıyla inledi ve oku yanağından çıkardı ama ikinci bir ok çenesine saplandı.”(s. 273)

MASAL VE ÖYKÜ KAHRAMANLARI

‘Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri’ adlı yapıtta bildiğimiz birçok masal kahramanı da konuk ediyor. Yapıt bunları çeşitli yollarla konuk etmenin dışında öykü ve masal konularında da bilgi veriyor yer yer de tartışıyor kahramanları aracılığıyla.

“Tam o sırada öğrenciler sıralarından kalkıp sınıftan çıktı. Pamuk Prenses yalnız kalınca elmaları çöp kutusuna atıp masasının altına gizledi.” (s.164)

Artemis Yayınları tarafından okura sunulan ‘Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri’  adlı yapıtla çocuklara düş gücünün zenginliğiyle bir kitap sunuluyor.

Mustafa ASLAN

————————————-

Michael Buckley, Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri, I. Basım:Artemis Yayınları, Mayıs 2012

 

Updated: 25 Temmuz 2013 — 23:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016