masal dedektifleri

masal-dedektifleri20130720085417

masal dedektifleri

 

GRİMM KIZ KARDEŞLER

Michael  Buckley’in  ‘Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri’ Artemis Yayınları arasında okura sunuldu. Ünlü ‘Grimm Masalları’na da göndermelerin de yapıldığı yapıtta günümüz dünyasıyla bağlantılı olarak masalın gizemli yollarında geziniyor, yazar.

KIZ KARDEŞLER Mİ?

Grimm Kız Kardeşler Sabrina ve Daphne masalın iki önemli kahramanı olarak karşımıza çıkıyor, ‘Masal Dedektifi’ adlı yapıtta. Masalların olağanüstü öğelerinin yer aldığı bu yapıtta ailesini gizemli bir şekilde yitiren iki kız kardeşin başından geçen serüvenler anlatılıyor, masalın bütün olanaklarından yararlanarak.

“Dev ayağının dibindeki üç kişiyi daha yakından görebilmek için eğildi. Onları yakalamak için elini uzattı ama alevli bir ok uçup yüzüne saplandı. Canavar acıyla inledi ve oku yanağından çıkardı ama ikinci bir ok çenesine saplandı.”(s. 273)

MASAL VE ÖYKÜ KAHRAMANLARI

‘Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri’ adlı yapıtta bildiğimiz birçok masal kahramanı da konuk ediyor. Yapıt bunları çeşitli yollarla konuk etmenin dışında öykü ve masal konularında da bilgi veriyor yer yer de tartışıyor kahramanları aracılığıyla.

“Tam o sırada öğrenciler sıralarından kalkıp sınıftan çıktı. Pamuk Prenses yalnız kalınca elmaları çöp kutusuna atıp masasının altına gizledi.” (s.164)

Artemis Yayınları tarafından okura sunulan ‘Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri’  adlı yapıtla çocuklara düş gücünün zenginliğiyle bir kitap sunuluyor.

Mustafa ASLAN

————————————-

Michael Buckley, Grimm Kız Kardeşler-Masal Dedektifleri, I. Basım:Artemis Yayınları, Mayıs 2012

 

Mustafa Aslan

Yazar-MUSTAFA ASLAN KİLİS’TE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI. İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ.. BUNLAR: -KELOĞLAN İNTERNETTE -KELOĞLAN İNTERNETTE KAYBOLDU -Keloğlan İstanbul'da -KINA ÇİÇEĞİ -MAVİŞ VE SANAL BEBEK -UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI. -NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ -MAVİLİ KEDİ GAZETECİ - EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL'DA -MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI -İSTANBUL ÇOCUK -PİR SULTANCA -ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ -BİLMECE TEKERLEMECE -MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT -YUNUS EMRE -PİNOKYO İSTANBUL’DA -SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR -OYUNCAKLAR EĞLENİYOR -OYUNCAKLARIN DÜNYASI -ROBOT KÖPEK BİBO -AŞK SESİNİ ARIYOR -ATATÜRK 1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir