OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Mart Menekşeleri

IMAG2574

Mart Menekşeleri

Philip Kerr’in Nazi Almanyası’nı anlattığı ‘Mart Çiçekleri ‘ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura ulaştırldı. Bir cinayet sonrası gelişen olaylar ve  gidilen yer bir dedektif romanı çerçevesinde okura sunuluyor.

türkiye ve türkler

Philip Kerr’in   ‘Mart Çiçekleri’ adlı romanında Türkiye’den ve Türklerden de söz ediliyor.

“Özl bir havaalanından daha büyük olmayan daire, kuyruklu piyanonun diğerleriyle yar kapmaya çalışan fotoğraflardan birindeki Cecil B. de Mille’nin filmlerindeki  bir set kadar ucuzdu. Burayı dekore edip döşeyen  kişiyle karşılaştırıldığında . Arşidük Ferdinand’a  Türk sirk cüceleri topluluğunun  zevki bahşedilmiş sayılırdı. Diğer fotoğraflara baktı…” (s. 92)

 

ayrımcılık ve nazilerin düşmanları

Phlipe Kerr’in ‘Mart Menekşeleri’ adlı romanında Nazi yönetimi sırasında her türlü ayrımcılığın yapıldığını görülüyor. Etnik ayrımcılığın yanı sıra cinsiyet ayrımcılığının da ön planda olduğu görülüyor, romanda. Kadının yerinin evi olduğu belirtiliyor, Nazi yönetimince. Böylece kadın toplumsal yaşamdan soyutlanıyor ve evinin dört duvarı arasına tutsak ediliyor.

“Mahkumlar genellikle Nazilerin tersi bir yelpaze yansıtıyordu. Tabii bir de Nazilerin amansızca düşman oldukları vardı:Sozi’ler ve Kozi’ler, sendikacılar, yargıçlar, avukatlar, doktorlar, öğretmenler, ordu subayları,  ispanya İç Savaşı’na katılan cumhuriyetçi askerler, Yehova Şehitleri, Özgür Masonlar, Katolik rahipler, Çingeneler,  Yahudiler, spiritüalistler, homoseksüeller, serseriler, hırsızlar ve katiller.” (s.s. 328-329)

Philip Kerr’in ‘Mart Menekşeleri’ adlı romanı Nazi Almanyası ve bir dedektiften çok daha ötesinin olduğu bir roman…

Mustafa ASLAN

————————

Mart Menekşeleri, Philip Kerr, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016