OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

malik aksel’le ilgili mustafa aslan yazıları

 

 

MALİK AKSEL

Türk resim sanatının önemli adlarından “Malik Aksel” Külliyatı’nın ilk kitabı Kapı Yayınları arasında çıktı. Yapıtı yayına Beşir Ayvazoğlu hazırlamış. Dikkatli hazırlanmış bir kitap olduğu her halinden belli. Bir kere Malik Aksel’in daha önce yayımlanan ‘Resim Sergisinde 30 Gün’ adlı yapıtta geçen kimi kişi ve terimlerin açıklaması veriliyor. Bu okura çok büyük kolaylık sağlamanın yanında dönemi, kişileri ve resim sanatını anlama konusunda kimi bilinmeyen sözcüklerin açıklanması da yapılıyor.

Malik Aksel’le ilgili yapt üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde ‘Resim Sergisinde 30 Gün’ adlı Aksel’in resim sergisi izlenimleri yer alıyor. İkinci bölümde ise Aksel’in kaleme aldığı ‘Herkes Sanatı Kendine Göre Anlar’ yazılar yer alıyor. Üçüncü bölümde ise ekler yer alıyor.

Resim Sergisinde 30 Gün

‘Resim Sergisinde 30 Gün’ adlı bölümde Melik Aksel’in sergi izlenimleri yer alıyor. Aslında malik Aksel resim sanatla ilgili kimi konuları anlatmak için seçtiği bir yöntem olarak görüyorum.
Resim Sergisinde 30 Gün’ adlı bölümde Aksel resim sanatına ilişkin kimi konuları tartışmaya açıyor. . Sanat ticaret ilişkisinden, bir sanat eserinde güzel-çirkin ilişkisinden tutun da ülkemizdeki resim sanatının gelişimi hakkında önemli bilgiler bulabiliyoruz.
Herkes sanatı kendine göre Anlar ‘ bölümünde ise Aksel’in yazıları yer alıyor.

Ekler
Malik Aksel Külliyatı’nın ilk kitabının ekler bölümünde ise önemli özellikler taşıyan kimi belgeler var. Bunlar: 3. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nin açılışında Hasan Ali Yücel’in yaptığı konuşma, Malik Aksel’in ‘Üçüncü Resim ve Heykel Sergisi’ adlı yazısı, Yaşar Nabi Nayır’ın Maklik Aksel için kaleme aldığı ‘Edebiyatçı Bir Ressam,’ Mustafa Nihat Özön’ün malik Aksel’in ‘Resim Sergisinde Otuz Gün’ adlı yapıtıyla ilgili yazıları yer alıyor.

Malik Aksel Külliyatı’nın ilk kitabı 1940’lı yıllar ve öncesiyle ilgili sanat yaşamımızı (özellikle resim) ve sosyal yaşantımızdan belirgin izleri yansıtan bir kitap. Konuyla ilgili olan ya da olmayan herkesin zevkle okuyup değerlendirmeler yapabileceği bir kitap.

Malik Aksel, Sanat Hayatı, Resim Sergisinde Otuz Gün, 2. Basım: Haziran 2010, Kapı Yayınları-İstanbul

Updated: 05 Ekim 2011 — 10:35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016