OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Makaloa Hasırı Üzerinde

IMAG3692Makaloa Hasırı Üzerinde

Jack London’ın Hawailondon‘yi anlatan öykülerinin oluşturduğu Makaloa Hasırı Üzerinde’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Pasifik Öyküleri dizisinin dördüncü kitabı olarak okurla buluşturuldu. London, ‘Hawaii Öyküleri’ adlı yapıtında da Hawaii’yi anlatıyor, Jack London okurlarının anımsayacağı gibi. Yine anımsayacakları gibi Makaloa ‘Hawaii Öyküleri’nde de sıkça sözü edilen  bir yer.

Jack London’un Makaloa Hasırı Üzerinde’ adlı yapıtında yedi öykü yer alıyor. Kitaptaki öykülerin adları şöyle sıralanıyor:Makaloa Hasırı Üzerinde, İncik Kemikleri, Kahekili’nin Kemikleri, Kanaka Dalgası, Ah Kim’in Gözyaşları, Su Bebeği  ve Alice Ruhunu Açtığında.

“Alice adamın gözlerinde o gençliğinin yaratıcılığından eser kalmadığını fark etti. Artık bu gözler keskin ve vehimliydi, kadına nüfuz etmeye, gömülmüş geçmişin o belirli parçasını canlandırmaya niyetinin olup olmadığını anlamaya çalışıyordu.” (Alice Ruhunu Açtığında, s. 193)

kadın ve…

Jack London’ın ‘Makao Hasırı Üzerinde ‘ adlı yapıtında yer alan öykülerde kadın ve tarih konusu belirgin bir yer tutuyor. Yazar, yapıta adını veren öyküde  Hawaiili kadının farklılığını ortaya koyduğu gibi kadınlara ilşkin farklı bilgiler sunduğu öyküleri de görebiliyoruz. Örneğin,:Alice Ruhunu Açtığında,  Kahekili’nin Kemikleri… adlı öykülerinde olduğu gibi.

“Yani, kadınlar Alman kötümserlerin dediği gibi ahlak yoksunu mu? diye sordu kendi kendine, ne uyumayı ne de okumayı başaramayıp okuma lambasını iterken.” (Kanaka Dalgası, s. 135)

Denizi,  deniz insanını ve deniz emekçilerini anlatan Jack London, farklı konularla da olduğu egzotik bir öyküler  sunuyor ‘Makaloa Hasırı Üzerinde ‘ adlı yapıtında yer alan yedi öyküsünde., bizlere.

Mustafa ASLAN

—————-

Makaloa Hasırı Üzerinde (Öykü) , Jack London, Çeviren:Mehmet Moralı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016