OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mahşerin insanları

IMAG1023Bekir Yıldız’ın ‘Mahşerin İnsanları’ adlı yapıtı Everest  Yayınları arasında okura sunuldu. Yıldız’un Batı ve özgürlük kavramını işlediği kitaba adını veren yapıtının yanında başka yapıtlarını da içeriyor, bu kitap.

Batı ve Özgürlükler

Bekir Yıldız’ın zaman zaman ülkemizle de karşılaştırmalar yaptığı ‘Mahşerin İnsanları’ adlı yapıtında özgürlükler ve batı irdeleniyor. Yazar, yapıtında uzam olarak “hortlaklar kenti” dediği iki kenti seçmiş.  Önce Viyana ardından da Berlin’den söz ediyor. Yazarın iki kente ilişkin gözlemlerini okurken Batı’nın özgürlük kavramı da masaya yatırılıyor. Viyana’dan söz ederken aslında bir polis devleti olduğunu söylüyor okura, 1980 Askeri Darbesinden ülkesinden kaçarak buralara sığınmış birisi olarak.

“Bir yapının içinde duruyorlar. İnsanların yaşadığı yapı değil mahzen üst üste konmuş gibi… Soğuk, kalın, yaşlı taşlardan oluşmuş yapının bir duvarı kiliseye yapışık… Kilisenin en ucu, yere inmiş gibi duran gökyüzüne karışmış…” (s.18)

Batı’da bireyin yalnızlığından öte zavallılığını vurguluyor, yapıtta. Birbirine gidip gelmeyen aynı binadaki insanların ölünce bile görüşmek istemediklerinin altını çiziyor.

‘mahşerin insanları’ndan ‘yargılayan zaman içinden’e

Bekir Yıldız’ın ‘Mahşerin İnsanları’ adıyla yeni baskısı yapılan yapıtında yeni eklenen ürünleri de yer alıyor. Daha önce yayımlanan bu kitapların adları şöyledir: Mahşerin İnsanları,Şahinler Vadisi, Kör Güvercin, Yargılayan Zaman İçinden. Yargılayan Zaman İçinden’de ise Bekir Yıldız’la yapılan konuşmaların yanı sıra yazarın soruşturmalara verdiği yanıtlar ve yazıları yer alıyor.

Bekir Yıldız’ın yanıtladığı kimi soruşturma konuları ise şunlardır: Toplumcu Edebiyatımız, Çocuk Edebiyatı, Türk Romanının Bugünü, Romanda Tip Olgusu…

Bekir Yıldız’ın ‘Mahşerin İnsanları’ Batı, gelişmişlik ve özgürlükler konusunu irdeliyor.

Mustafa ASLAN

————————————-

Bekir Yıldız  Mahşerin İnsanları, Everst Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016