OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

lunapark

 

lunapark_avatar

lunapark

‘Lunapark’, Oktay Akbal’ın 1980 sonrasında kaleme aldığı çalışmalrından oluşan bir yapıt. yapıtta Akbal’ın yaşamından izler bulunacağı gibi ülkemizin sitasi yaşamından da izler görüyoruz.

yazmak yaşamak

Oktay Akbal’ın yapıtlarından birnin adı olarak karşımıza çıkıyor “Yazmak Yaşamak”. Oktay Akbal ‘Lunapark’ adlı yapıtında da yazmak ve yaşamak konusuna değiniyor. yazmak ve yaşamak denince sözü kendisine getiriyor. Yazmak va yaşamak üzerine b,ir yaişamı olduğunu okura açık yüğreklilikle sunuyor okura.  Akbal bununla da kalmıyor, yazmak ve yaşamak konusunda daha da ileri gidiyor. Bunların farklı şeyler olduğunu belirtiyor. karıştırmamak gerektiğinin altını çiziyor.

insanı anlamak

Oktay Akbal’ın ‘Lunapark’ adlı yapıtında insan ve şinsanı anlamak yönünde de yazılmış kimi metinlerle de karşılaşıyoruz. İnsan ve toplum sarmalından yola çıkarak kimi zaman özgün insan olmak yönündeki çabaların neler olabileceğinin imlerini veriyor. Yazar orhan Veli ve arkadaşlarının çıkardığı Yaprak dergisine döndermeler de bulunduğu bölümde Erol Güney’le olan tartışmalarını da taşıyor, bu konulardaki yazılarına renk katarak.

değişen istanbul

‘Lunapark’ adlı yapıtında  Oktay Akbal’dan İstanbul’daki değişimi gözlemleyebiliyoruz. 1940’lı yıllardan yazıların kaleme alındığı 1983′ e kadar uzanan bir zaman dilimini içeriyor.

 

Mustafa ASLAN

 

 

sürüyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016