LÜMPEN PROLETARYA ÇAĞI

LÜMPEN PROLETARYA ÇAĞI

Kaan Polatlar’ın Lümpen Proletarya Çağı adlı yapıtı Ozan Yayıncılık tarafından okura sunuldu.

“Bugün liberal demokrasinin toplumsal tabanı hayli daralmıştır. Gerçek anlamda rekabet yaşayan ve kendi haklarını, çalışma performansıyla koruyabildiği için kayırmacılıktan ziyade dürüst çıkarlarını garanti eden hakların peşinde olan tek kesim beyaz yakalılardır.” (s.145)

Kaan Polatlar’ın Lümpen Proletarya Çağı adlı yapıtında yer alan konular şöyle sıralanıyor: Önsöz sonrasında kapitalizmin Doğuşunda Nüfus Artışı Sorunu, Türkiye Tarihi Hakkında Marksist Tahliller, Şehirlerin Evrimi, Türkiye’de Durum,İşçi Sınıfının Bugünkü Hali, İşçi Sınıfının Devrimci Ruhunda Bir Gedik, Lümpenleşme, Durum Sanata Nasıl Yansıyor? Yeni Sömürgeciliğin Eski Çözümü, Yeni Koloniciliğin Deney Alanı:Ortadoğu, Osmanlı Devleti’nde İlk Denemeler, Lümpen Proletaryanın Marksizm’i, Sonuç, Ne Yapmalı? ve Kaynakça.

“Oysa devletler, kavim ve etnik bağlardan doğan sanal haklardan çok daha fazlasını gerektiren başka sosyo-ekonomik koşulların meydana getirdiği  yapılardır.” (s.105)

MALTUS VE LÜMPEN PROLETARYA

Kaan Polatlar’ın Lümpen Proletarya Çağı adlı yapıtının ana çatısını Malthus’unnüfus kuramı oluşturuyor. Peki yazarın yapıtnın adı olacak denli önemsediği lümpen proletarya tanımı kimleri içeriyor? Yazar İşçi Sınıfının Devrimci Ruhunda Bir Gedik:Lümpenleşme adlı bölümde bu konuya, “Lümpen Proletarya kavramı her sınıfn asalaklarını belirtmek için kullanılmıştır.” (s.78) diyor.

Updated: 03 Şubat 2018 — 17:19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir