OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

luksor serüveni

IMAG0965Luksor Serüveni’ Bjorn Sortland’ın  Sanat dedektifleri Dizisi’nin ikinci kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Yapıtta yeryüzü tarihi eserlerinin insanlığın ortak malı olduğu vurgusu yapılıyor.

luksor  ve tarihi eser kaçakçılığı

Yüzyıllardır tarihi eser kaçakçılarınca  yağmalandığı belirtilen Mısır’da bir yer adı, Luksor . Ancak yazarın öteki yapıtlarında olduğu gibi, Kamboçya (Angkor) ve İtalya’da (Venedik) seçtiği önemli yerlerden birisini de Mısır’da yapıyor. Luksor Mısır’ın görkemli uygarlığının yaşandığı (Orta Krallık)  bir yer olarak belirtiliyor, yapıtta.

 

ortak miras

Hasta kızının tedavisi için elindeki tarihi eseri satmaya kalkan bir baba ve sonrasında kahramanlarımızla yaşanılanların anlatıldığı kitapta tarihi eser kaçakçılığının uluslararası boyutuna bu kitapta da dikkat çekiliyor. Tarihi eserlerin sadece o ülkelere ait olmadığını, bundan dolayı onları korumak tüm insanların görevi olduğu sezdiriliyor. Ama tarihi eserler insanlığın ortak malıdır, iletisi açıkça veriliyor.

Sanat dedektifleri Dizisi’nin ikinci kitabı ‘Luksor Serüveni’ Bjorn Sortland düntadaki tarihi eserlerin nerede olursa olsun korunması gerektiğini belirtiyor.

Mustafa ASLAN

——————————–

Bjorn Sortland, Luksor Serüveni, Sanat dedektifleri Dizisi:2, Çeviren: Ebru Tüzel, Resimleyen:Trond Bredesen, Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Kasım 2013

Updated: 20 Ocak 2014 — 22:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016