OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Lucy ve Laika

20151210_202746

Lucy ve Laika

Will Buckingham’ın bir köpek bir çocuğun serüvenlerini anlattığı ‘Lucy ve Laika’ adlı yapıtı Büyülü Fener Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

uzayda bir köpek

Will Buckingham’ın  bir köpek ve çocuğun serüvenini dünyada ve uzayda geçiyor. Yazarın Prototip adını verdiği ve Lucy adlı çocuğun yaptığı uzaygemisiyle Laika adlı köpek uzaya gidiyor.

“Lucy elinde bir kupa kahveyle otururmuş, duvardaki resme dalgın dalgın bakarken Laika’nın uzaklarda, çok uzaklarda ponpon ağaçlı yabancı bir gezegende, günlerini uzay köpekleriyle birlikte  üç kulaklı tavşanları kovalayıp eğlenerek, gece olunca da halinden hoşnut…” (s.137)

göküyüzü ve uzay

Will Buckingham çocuklara yönelik yapıtı ‘Lucy ve Laika’ adlı yapıtında gökyüzü ve uzayla ilgili bilgiler sunuyor. Okura iki kahramanı aracılığıyla bilgi sunuyor. İlki Lucy gökyüzünü teleskopla izlediği gökyüyüzünde gördüklerini okurla paylaşıyor. İkincisi ise Uzay’a giden Laika adlı köpek aracılığıyla bilgiler veriyor: Kuyrukluyıldızlar, bulutsular, gezegenler ve adını vermese de uzayda yerçekimi olup olmadığı hakkında.

“Gezegende ağaçlar da vardı. Uzak dağlardan esen serin rüzgarda hışırdayan, uzun ponpon şeklinde ağaçlar. Koyu renk uzun ağaçlar ince gövdeleriyle dümdüz yukarı doğru bir ev yüksekliğinde uzanıyor, sonra da dallarla yapraklardan oluşan öbeklere ayrılıyordu.” (s.s. 126-127)

Will Buckingham’ın ‘Lucy ve Laika ‘ adlı yapıtı yaşadığımız evren hakkında bilgi vermenin yanında sımsıcak bir dostluğu da anlatıyor.

Mustafa ASLAN

——————–

Lucy ve Laika, Will Buckingham, Çeviren: Şiirsel Taş, Resimleyen: Oğuız Demir, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016