OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

LOŞ AYNA

20160325_191838LOŞ AYNA


Erhan Bener’in ‘Loş Ayna’ adlı yapıtı yeni basımını Everest Yayınları arasında yaptı.

PSİKOLOJİ VE POLİSİYE

Selim İleri’nin sevdiği romanlar arasında saydığı ‘Loş Ayna’ psikolojik ve polisiye özellikleri ağır basan bir roman olarak çıkıyor karşımıza. Elbette polisiye özelliklerini salt bir cinayet işlenmesine bağlamıyoruz, romanda. Cinayet öncesi ve sonrasıyla okuru içine çektiği ve kurguladığı olay örgüsüdür, Erhan Bener’in. Aslında romanda psikolojik öğelerle polisiye birbirini destekler özellikler taşıyor.

“…

Ertesi gün, daha ertesi gün durmadan polislerin gelip beni yakalamalarını beklemekle geçti. Senin gerçeği hemen anlamış olduğunu sanıyordum. Polisler gelmeyince, senin işe karıştığını ve beni…” (s.199)

KADIN TİPİ

Erhan Bener’in ‘Loş Ayna’ adlı yapıtı bağrında bir kadın tipini de barındırıyor. Özgür kadın tipinin çizildiği Mahide tipi ile romana bir psikolojik derinlik verilmesi de sağlanıyor. Edebiyatımızın belli bir kadın tipi arasında sayabileceklerimizdendir, Mahide. Zaman zaman değişik adlandırmalar yapılan kadın tipi romanın her bölümünde varlığını sürdürüyor, bir cinayete kurban gitmesine karşın.

“Dişlerini sıkarak, “Bir dişi köpek gibi önüne gelenle yatmak ister o,” diye mırıldandı. Biliyorum. Her şeyi biliyorum. Oysa Selçuk… Zavallı dostum. Ona nasıl anlatmalı. Mahide’nin o coşkun sevgiye layık olmadığını nasıl söylemeli, nasıl kanıtlamalı? Yerine konması gerekeni nasıl açıklamalı?’  ” (s.84)

 

Erhan Bener’in edebiyatımıza kazandırdığı kadın tipi  Mahide’siyle, psikolojik ağırlıklı ve polisiye kurgusuyla  dikkat çekiyor. Önerilir!

 

MUSTAFA ASLAN

——————————

Loş Ayna (Roman), Erhan Bener, Everest Yayınları’nda I. Basım:Mart 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016