OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

LORCA BÜTÜN OYUNLARI-1

20160318_185321LORCA BÜTÜN OYUNLARI-I

İspanyol ozan ve yazar Federico Garcia Lorca’nın bütün oyunlarının ilk kitabı Everest Yayınları tarafından okura sunuldu.

LORCA’NIN TİYATRO OYUNLARI

Yüzyılın İspanya’nın en büyük iki şairinden bit olarak kabul edilen Lorca çok yönlü bir sanatçıdır. Lorca, şair, oyun yazarı ve besteci olarak çıkıyor karşımıza.

Lorca’nın bütün oyunlarının ilk kitabında iki oyun yer alıyor:’Kanlı Düğün’ ve ‘Yerma’. Bu kitapta yer alan iki oyun öteki oyunlarıyla ortak özellikler taşıyor. onun oyunlarındaki başarısının nedeni, geleneksel İspanyol yaşayışını güncel yaşamın sorunlarıyla  birleştirmesinde yatıyor.

KÖY TRAJEDİLERİ VE ANADOLU

Köy trajedileri adlı üçlemenin ilk oyunu ‘Kanlı Düğün’dür. Bu kitapa ise üçlemenin bir başka yapıtı ‘Yerma’ yer alıyor. ‘Kanlı Düğün’ üçlemenin öteki yapıtları gibi 1930’lu yıllarda geçiyor.  Yapıtlardaki kahraman ve olaylarla insanların yaşamı arasında Anadolu insanının yaşamı arasında benzerlikler görülüyor. Belki de, Lorca’nın ülkemizde sevilme nedenleri arasında bunu sayabiliriz.

Sembollerin ağırlıklı olarak kullanıldığı ‘Kanlı Düğün’ de aşk ve ölüm izleği ağırlık basıyor. Anadolu’da da sıkça rastlanan kan davası etrafında gelişen olaylar anlatılıyor.

Bu kitapta yer alan yapıtlarından Yerma ‘Köy Trajedileri’ adı verilen üçlemenin bir başka yapıtı. Bu yapıt, Lorca’nın 1934 yılında kaleme aldığı, üç perdelik bir oyundur. Yapıtta İspanyol köylüleri anlatılıyor. Törelerle insan doğasının çelişmesinin verildiği görülüyor, bu yapıtında. Yoksul bir kızın sevmediği halde varsıl birisiyle yaptığı evlilik ve bunun sonuçları üzerinde duruluyor. İspanyolca’da bitek olmayan arazi anlamına gelen ‘Yerma’ ise yapıtta çeşitli yönden okura ileti sunuyor.

Lorca’nın Köy Trajedileri adı verilen serinin iki oyunu ‘Yerma’ ve ‘Kanlı Düğün’ yer alıyor, bu kitapta. Yabancısı olmadığımız olayların yer aldığı bu iki tiyatro oyunu zevkle okunuyor.

MUSTAFA ASLAN

———————–

 

Bütün Oyunları-I, Federico Garcia Lorca, Everest Yayınları’nda I. Basım:Mart 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016