Londra Serüveni

 

IMAG1573

Londra Serüveni

‘Londra Serüveni’ Bjorn Sortland’ın Sanat Dedektifleri dizisinin yedinci kitabı olarak okurla buluştu. Bjorn Sortland bu yapıtında sanat eseri hırsızlığı üzerinde duruyor, sürükleyici bir serüven eşiliğinde.

londra

Yazar, bu kez uzam olarak Londra’yı seçiyor, önceki yapıtlarında değişik ülkeleri seçtiği gibi.

Yazarın öteki yapıtlarında olduğu her kent gibi olumlu olumsuz yönleri bildirmesine bu yapıtında da karşılşayoruz.  Londra’nın otellerinin iğnelendiği yapıtta kentin sanatla ilgili yerlerini veriyor. Örneğ,n Sherlock Holmes evi hemen ilk aklıma gelenler arasında. Ayrıca kitabın ön ve arka kapak içlerinde Londra’nın bir  haritası da bulunuyor. Bu haritada kentin önemli yerleriyle birlikte, sanat ve kültürel merkezler belirtiliyor.

sanat hırsızlığı

Bjorn Sortland’ın Sanat dedektifleri dizisinin 7. kitabında duyarlılık gösterilen konu sana olarak karşımıza çıkıyor. Elbette burada durulan sanat eseri hırsızlığı ve sanat eseri kaçakçılığıdır. Yazar, bu yapıtta da dünyaca ünlü iki ressamın eserlerini hırsızlığı konusuna dikkat çekiyor.

“Nude women  In A Rod Armchair ile Druped Nude. İlk tabloyu , Red Armchair’i RAC olarak kısaltınca  bir anlam çıkıyor belki” (s. 57)

Bjorn Sortland’ın Sanat dedektifleri dizisinin 7. kitabı da öncekiler gibi önemli kentlerden Londra’da sürüyor, ilginç bir serüvenle .

Mustafa ASLAN

———————-

Bjorn Sortland, Londra Serüveni, Sanat dedeiktifleri dizisi -7, Çeviren: Ebru Tüzel, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Mayıs 2014

Updated: 29 Mayıs 2014 — 09:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir