OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Linç

LİNÇ

Babanın Adı Var, Eğitim ve Çocuklar adlı kitaplarıyla tanıdığımız Talip Emiroğlu’nun Linç adlı romanı Mona Yayınları arasında okura sunuldu.

“Hava berraktı. Adalar ilk kez bu denli yakın görünüyordu ona. Hemen ilerisinde Yalova vardı. Elini uzatsa dokunacaktı sanki. Onun ardında Bursa. Bu kadar yakınlar mıydı önceden de?” (s.199)

KADINA ŞİDDET İSTİSMARI

Kadına ve çocuğa şiddet çok hassas bir konu. Talip Emiroğlu romanı Linç’i böyle bir hassas üzerine kurduğu görülüyor. Yapıtta, kendisine şiddet uyguladığını ileri sürerek eşini itibarsızlaştırmak ve servetine ortak amacını taşıyan “kadına şiddet istismarcısı” bir kadın konu ediliyor.

Kahramanımız eğitimci aynı zamanda karısı tarafından şiddet uygulanmakla suçalanıyor ve sonrasında yaşananlar anlatılıyor, romanda.

“Akşam evinde eşine şiddet uygulamış olan erkekler de sabah kalkıp bu kadınların şiddetli savunucusu olabiliyordu.” (s.146)

SOSYAL MEDYA EŞKIYALARI

Talip Emiroğlu boşanma aşamasında olan bir karı kocanın  öyküsünü anlattığı romanında, yeterli denetime  tabi olmayan sosyal medyanın kişilere nasıl zarar verdiğini anlatıyor.

Yapıtta, uydurma kanıtlarla  eşinden para sızdırmak ve onu itibarsızlaştırmak için boşanma davası açan bir kadının oluşturduğu “sosyal medya çetesiyle” sahte hesap ve rumuzlarla yaptığı linç  dikkat çekiyor.

 

ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN HESAPLAŞMA

Talip Emiroğlu Linç adlı romanında kocasından boşanma yoluyla elde edeceğikazancı hesaplayarak özellikle sosyal medya eşkıya ağı sayasinde elede edemiyor. Edemeyince çocukların payına düşen mirası elde etmek ve… Kadının adamdan alacağı mal ve parayı kaybetmesi sonrasından çocuklar üzerinden yaptığı hesap neydi? Adam yapılmak isteneni görüyor ve önlem olarak neler yapıyor?

“Linçten sonra kızlarıylailk karşılaşmasıydı. Kapıyı açtığında nceden olduğu gibi onun yüzüne bakmadılar. Ayakkabılarını çıkarıp hızlıca üst kattaki odalarına çıktılar. Peşlerinden gitmedi. Beklemeyi tercih etti. Bu koşullarda “Babacığım!” diye boynuna sarılmalarını beklememişti tabii.”(s.106)

Talip Emiroğlu bi kadının her zaman erkek tarafından mağdıur edilmeyeceğin tersine bir erkeğin bir kadın tarafından da mağdur edilebileceğini gösteriyor, Linç adlı romanında.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Linç (Roman), Talip Emiroğlu, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016