OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Leyla’yı Sevenler Kulübü

20151112_200419Leyla’yı Sevenler Kulübü

Yakın tarihimizden bir kesitin sunulduğu Hakan Kağan ‘Leyla’yı sevenler Kulübü’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

eleştiri

‘Leyla’yı Sevenler Kulübü’nde Hakan Kağan Cumhuriyet döneminde  yapılan kimi uygulamaları eleştiriyor. İki önemli kahramanı üzerinden aktarıyor okura eleştirilerini, okura:Yusuf Emre ve Mina. Yusuf Emre ve ve Mina aynı üniversiteden iki arkadaş olarak sunuluyor okura. Mezuniyet sonrası biri akademisyen olmayı seçerken öteki ise yazarlığı uğraş olarak yeğliyor.

Yapıtta, yazar eleştirilerine dayanak olarak edebiyatımızın önemli adlarının görüşlerini de dayanak yapıyor. Cemil Meriç, yazarın görüşlerini desteklemek için kimi aktarmalar yaptığı yazarlarımızın başından geliyor.

Cumhuriyet dönemi uygulamalarını eleştiriken yazarın ağırlıklı olarak kültürel  konular üzerinden hareket ettiği görülüyor. Örneğin:Hümanizm ve yeni bir dil gibi.

cemil meriç, kemal tahir ve aydınlar

Hakan Kağan’ın ‘Leyla’yı Sevenler Kulübü’ adlı yapıtında edebiyatımızın önemli adları konuk ediliyor. Görüşlerine de sıkça başvurulan Cemil Meriç’i görüyoruz. Cemil Meriç’in yanı sıra Kemal Tahir’le ilgili bölümün yanı sıra Nazım Hikmet, Reşat Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi’ne  ilişkin bilgilerle de karşılaşıyoruz. Yazarın yapıtın değişik bölümlerinde de verdiği gibi edebiyat tarihimizle ilgili merak edilen ilginç tartışmalı konuları irdelerken aydın sorununa da dikkat çekiyor.

istanbul

İstanbul, yapıtın önemli uzamı olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’un değişik yerlerinden görünümler sunan yazar daha çok Taksim, Karaköy ve Cağaloğlu arasındaki görünümleri ağırlıklı olarak okura sunduğu görülüyor. Yazarın anlatımlarında daha çok Taksim-İstiklal Caddesi, Asmalımescit’ten Tünel’e oradan da Yüksekkaldırım’daki canlı yaşamın izlerini okura aktardığı dikkatten kaçmıyor.

“Şehrin semasını, kirli bir paçavra gibi, yağmur yüklü bulutlar sarmıştı. İçimdeki sıkıntıya amaçsızca yürüyordum. Yüksek Kaldırım’a açılan sokaklardan birine saptım. Önceden yeşile boyalı olduğu anlaşılan ahşap binanın iskeleti altında elma satan bir adam vardı. Kapı önünde duran büyük küfedeki, koksusu sokağı saran elmaların başında bekliyordu.” (s.133)

Hakan kağan ‘Leyla’yı Sevenler Kulübü’ adlı yapıtında asıl olarak aydın sorununa dikkat çektiği görülüyor. Halkla aydın arasındaki kültürel uçurum konsunda eleştirilerin yer aldığı bu romanı yakın tarih meraklılarının yanı sıra edebiyat tarihimizle ilgili kişiliklerin de yapıtın baş köşesine oturmuşluğunu söylemek gerekiyor.

Mustafa ASLAN

——————

Leyla’yı Sevenler Kulübü (Roman), Hakan Kağan, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul,Kasım 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016