OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

leopardi’den ‘Hisseli Kıssalar’

IMAG3604Hisseli Kıssalar
İtalyan Şair, felsefeci ve deneme yazarı Giacomo Leopardi’nin yirmi altı yaşındayken kaleme aldığı “Hisseli Kıssalar’ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

” TRİSTAN-… Aksine, dünyanın bir yandan  cahil düzenbazlarla, öte yandan dacahil ukalalarla dolduğunu görseydim bile, bilginin ve aydınlanmanın sürekli arttığını düşünürdüm, öyle de düşünüyorum.” (s.280)

kıssadan hisse mi, hisseden kıssa mı?

Çağdaş İtalyan  edebiyatını derinden etkileyen Leopardi, ‘Hisseli Kıssalar’ adlı yapıtındaki metinlerde kimi zaman kişileri, kimi zaman dadeğişik varlıkları karşı karşıya  getirerek konuşturuyor. Yapıtta yazarın konuşmaları yazış nedenleri ayrıca açıklanıyor, geniş bir yaşam öyküsünün yanı sıra.

Doğu edebiyatında da örneklerine bolca rastladığımız “kıssadan hisse”  türünden ders çıkarma işi bu konuşmalar aracılığıyla yapılıyor.

“Arzuladığın mükemmelliğe ulaştığında,   seni ne kadar az insanın takdir edebileceğini daha önce gördük. Öyleyse, o pek az kimsenin önüne, işaretlerini fark etseler bile değerin hakkında haklı bir görüşe ulaşmalarını önleyecek çeşitli engeller çıkabileceğini fark etmelisin.” (s.132)

konuşmalar

İtalyan Şair, felsefeci ve deneme yazarı Giacomo Leopardi’nin ‘Hisseli kıssalar’ adlı yapıtında yer alan   karşılıklı konuşmalar (dialog) şöyle sıralanıyor: İnsan Soyunun Tarihi, Hercules ile Atlas’ın Konuşması, Yergiciler Akademisi’nin Ödül Duyurusu, Bir Cüce Cin ile Bir Cinin Konuşması, Doğa ile Bir Ruhun Konuşması,  Doğa İle Bir Ruhun Konuşması, Yeryüzü ile Ayın Konuşması, Prometheus’un Girdiği Bahis, Bir Fizikçi ile Bir Metafizikçinin Konuşması, Torquato Tasso ile Koruyucu Ruhunun Konuşması, Filippo Ottonieri’nin Unutulmaz Sözleri, Kristof Kolomb ile Pedro Gutierrez’in konuşması, Kuşlara Övgü,  Yabanhorozunun Ötüşü, Lampsakoslu Straton’a Atfedilen Fragman, Timandros ile Eleandros’un Konuşması, Kopernikus, Plotinos ile Porphyrios’un Konuşması, Bir Takvim Satıcısı ile  Yoldan Geçen Birinin Konuşması, Tristan ile Bir Arkadaşının Konuşması.

“Kuşlar doğaları gereği dünyadaki en neşeli yaratıklardır. Onları gördüğünde ya da duyduğunda sana her zaman neşe verdikleri anlamında söylemiyorum bunu; söylemek istediğim, onların kendi içinde, başka herhangi bir hayvandan daha çok sevinç ve neşe duydukları.” (s.203)

Başta İtalo Calvino, Umberto Eco, Eugenio Montale … gibi çağdaş İtalyan edebiyatını etkileyen Leopardi’nin ‘Hisseli Kıssalar’ını okunması gereken kitaplar arasına eklemenizi öneriyoruz!

Mustafa ASLAN

—————————

Hisseli Kıssalar, Çeviren: Kemal Atakay, Giacomo Leopardi, I. Basım:Everest Yayınları,  İstanbul, Ağustos 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016