OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

LAKİN İYİ YAŞADIK

20160924_214254LAKİN İYİ YAŞADIK

Ayşen Aksakal’ın 12 Eylül 1980 darbesi sonrasını anlattığı öykülerinin yer aldığı Lakin İyi Yaşadık adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu. Kitapta Kutular, Aferin, Celal Abi, Baran, Ali Amca, Ümmü, Hatice, Süheyla, Hülya ve Komün, Mehmet, Sonradan O Kızı Bi’ Daha Gördün mü Abi? Bir Direnç ve Bir Hayat, Nagehan, Ebru, Ercan, Komple Çıktım Bu İşlerden, İmam’ın Derdi Musa’yı Gerdi ve Refiye’m adlı on beş öykü yer alıyor.

 

DARBEDEN SONRA

Ayşen Aksakal’ın Lakin İyi Yaşadık  adlı kitabındaki öyküleri 12 Eylül 1980 sonrasını anlatıyor. Elbette hemen darbeyi izleyen yıllar olduğu öykülerde anlatılan olaylardan iyiden iyiye  anlaşılıyor:Gösteriler, Cezaevlerinde işkenceler, ölüm oruçları, Devlet Güvenlik Mahkemeleri, Manisalı Gençlerin başlarına gelenler….

Aksakal’ın öyküleri 1990 sonrasında yaşanılan olayları anlatılıyor. Örneğin, “Aferin” adlı öyküsünde yasaklanan Cem Karaca kasetlerinin üzerine kahramanımızın sesinin babasınca kaydedilmesini, siyah beyaz televizyonlu günleri okuyoruz.

YÖK’ü protesto eylemlerini anlattığı “Komple Çıktım Bu İşlerden”  öyküsünde açık açık darbe sonrasındaki oluşumlar olduğu görülüyor. YÖK sonuçta darbe ürünü bir kurum olduğu görülüyor. Başka bir deyişle 12 Eylül’ün yansımalarını görüyoruz onun öykülerinin birçoğunda.

“6 Kasım’da YÖK eylemindeyiz. Beyazıt Meydanında kortejler halinde, eşit….YÖK değil, özerk üniversite istiyoruz.” (s.109)

İSTANBUL

Ayşen Aksakal Lakin İyi Yaşadık adlı yapıtında uzam olarak İstanbul’u seçiyor. Onun öykülerinde 1980 sonrasının İstanbul’unu görüyoruz. Bu döneme ilişkin kentle ilgili kimi bilgilere ulaşıyoruz.

“Ali Amca Sarıyer’de oturuyor, dükkanının üstündeki iki odalı evinde. Sarıyer Marmara’nın Karadeniz’e açılan kapısı, o kapı çift taraflı olduğu için de Karadenizliler yaşıyor genelde. Sahile yakın evlerin, deniz gören evlerin, gecekonduların ve gece konduğunu çaktırmayan villaların çatıları tıpkı Karadeniz evleri gibi ahşap;ama tepelere çıktıkça, daha bir kaybedenler semti haline geliyor.” (Ali Amca, s.39)

Ayşen Aksakal’ın Lakin iyi Yaşadık adlı kitabında yer alan öyküler 12 Eylül 1980 darbesi sonrası yaşanılanları anlatan öykülerden oluşuyor.

MUSTAFA ASLAN

……………………………

Lakin İyi Yaşadık (Öykü), Ayşen Aksakal, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016