OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kutsal sandık

kutsal sandık-mustafa aslan

 

Ayşe Meva Önyurt ikinci romanı ‘Kutsal Sandık’ la denizcilik tarihimizden bir perdeyi bilgece aralamakla kalmıyor,  perde aralığında gördüklerini de okurla paylaşıyor.  ‘Kutsal Sandık,’ Tapınak Şövalyeleri’ni, kayıp şehir Atlantis’i  yapıtında barındırıyor.

Tarihin çok konuşulan konularını izlek olarak seçen yazarın ‘Kutsal Sandık’ adlı romanı beş bölümden oluşuyor. Bölüm adları sırasıyla şöyledir:Vazife’yi Humayun, Miftah-ul Kulub, Min-el Aşk,Tabut-u Sekine, Hakkel Yakin.

 

babilden bugüne

‘Kutsal Sandık’ın  arayış serüveninin anlatıldığı yapıt Babil’den bugüne uzanan bir zamanda seyrediyor. Yapıt değişik izlekler ve uzamlar barındırıyor:Babil, Haçlı Seferleri, Baharat Yolu, keşifler, Kanuni Dönemi ve Elif ve Mehmet’in günümüze değin uzanan serüvenleri…

 

Yazar, yapıtını tarihi olaylar ve kahramanlar arasında sıkışıp kalmaktan, bugünle kurduğu bağlantı sayesinde kurtarıyor. Geçmişten bugüne uzanan kimi olaylar ve kişilerle okurun farklı bakış açılarına yönlenmesini sağlıyor.

kanuni dönemi

Yapıt, Kanuni dönemine ilişikin kimi bilgileri ‘Kutsal Sandık,’ Rodos Şövalyeleri… çerçevesinde veriyor, zaman zaman Yavuz Sultan Selim dönemine ilişikin bilgiler de verilerek.

Tarihi roman kalıpları dışında bir roman, ‘Kutsal Sandık.’ Bunula birlikte, yazar büyük bir ustalıkla tarihin önemli konularını işliyor. Tarihi olanla günceli iç içe işleyen, sıkıcı olmayan zevkle onunacak, okurken de bilgi edinilebilecek bir roman.

————————

Meva Ayşe Önyurt, Kutsal Sandık, I. Basım:Kapı Yayınları, istanbul, Aralık -2011,

 

MUSTAFA ASLAN

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016