OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KUŞLAR YASINA GİDER

20161221_222329 (1)KUŞLAR YASINA GİDER

Hasan Ali Toptaş’ın baba ile oğul arasında geçen romanı Kuşlar Yasına Gider Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

BABA

Kuşlar yasına Gider adlı yapıtında Hasan Ali Toptaş bab  ile oğul arasında geçen bir serüvenden söz ediyor. Hasta bir babanın hastanelerde dolaştırılmasını anlatan yazar olayların yaşanılan çevreden koparmadan verdiği için değişik insan tipleriyle de karşılaşıyoruz.

“Babam yastıklara sırtını dayamış, yarı uzanır vaziyette, dalgın gözlerle penceredeki dağlara bakıyordu o sırada. Kayalıkların tepesinde devlerin kucağından dökülmüş gibi görünen, kabartılmış pamuk kıvamında, beyaz beyaz, yığın yığın bulutlar vardı.” (s.233)

DENİZLİ-ANKARA

Yazar uzam olarak iki yer seçiyor romanında:Ankara ve Denizli. Baba Denizli’de oğul ise Ankara’da. Sürekli Denizli ve Ankara arasında gidip gelen baba oğul sayesinde bu iki kent arasındaki yerleşim birimleri ve önemli kimi yerler aktarılıyor.

 

“Kırk beş yıl önce, dedim kendi kendime konuşurcasına; Honaz’da kiraz festivali düzenlenirdi, biz de Denizli’den minibüsle oraya yolcu taşırdık. Babam gencecikti tabii, otuzlu yaşlarının ortasındaydı.” (s.189)

SAĞLIK SORUNU

Hasan Ali Toptaş Kuşlar da Gider adlı yapıtında sağlık kurumlarının durumuyla birlikte hastaların durumunu da ortaya koyuyor. Yapıtta babasını hastane hastane dolaştıran bir oğul anlatılıyor.. Babanın hastane için dolaştırıldığı hastanelerin çoğunluğu ise ülkenin başkentinde yer alıyor.

“Üçüncü gün, yetiversin be, artık dermanım kalmadı benim demesine ragmen babamı ikna edip üniversiteye bir daha gittik mecburen; çekilen röntgenlerle tahlil sonuçlarını aldık, muayene sırasının bitmesini bekledik ve…” (s.183)

Hasan Ali Toptaş’ın baba ile oğul arasında geçen romanı Kuşlar Yasına Gider geriye gidişlerle de ülkemizin kimi yıllarına ışık tutuyor baba oğul ilişkisinin dışında.

Mustafa ASLAN

…………………………

Kuşlar Yasına Gider (Roman), Hasan Ali Toptaş, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016