OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KURTULUŞ YOLU-mustafa aslan

KURTULUŞ YOLU

 

 

Kurtuluş Yolu, eğitim emekçisi Fikri Uzun’un yazılarından oluşmakta. Yazar, bu yazılarını aralılarla da olsa yirmi altı yıl okurlarıyla görüşlerini paylaştığı Kastamonu Gazetesi’nde yazmış. Yazıların yerel bir gazetede yayımlanması nedeniyle de önemli.

 

AB, ABD ve İsrail

 

Fikri Uzun, Kurtuluş Yolu adlı kitabındaki yazılarının çoğunda günümüzün sorunlarını irdelemektedir.  AB ve ABD’nin ülkemizi nasıl çıkmaz bir sokağa doğru sürüklediğini tarihi bilgilerimizi anımsatarak veriyor.

 

AB ve ABD derken Fikri Uzun BOP’tan da söz etmiş. Sudan bahanelerle dört bir yana “Çaplan çalan” Amerika’nın bu palanının ardında yatan nedenleri belirttikten sonra BOP bölgesiyle ilgili bilgilerini okurla paylaşıyor. Yaşananların bugünle sınırlandırılamayacağı gerçeğini vurgulayarak geçmiş-bugün-gelecek bağlantısını kuruyor, BOP ekseninde. Bu yazılarını Ortadoğu ile ilgili yazdıklarını da ayrı tutmayarak okumak gerek. “Ve Ortadoğu” adlı yazısında “Arap-İsrail çekişmesi”ni Yahudilerin bu bölgeye olan ilgilerinin tarihsel geçmişine giderek anlatıyor. Bir yerde BOP’u ABD – İsrail imalatı bir proje olduğunu duyumsuyoruz, Fikri Uzun’un yazılarının bütünlüğü içerisinde. İsrail, Amerika’nın da desteğiyle kafa tutmaktadır bölgeye. Gözü Mezopotamya’dadır, Kenan Ülkesi’nden sonra.

 

“İbraniler bu gün; ticari, siyasi ve ekonomik alanda etkili oldukları “güçlü” Amerika’yı arkalarına alıp, geçmişin hesabını görüyor, Kenan Ülkesinden sonra, atalarının geldiği Mezopotamya’ya, Harran’a göz dikiyor olabilirler.” (s.166)

 

 

“Kurtuluş Yolu”

 

Uzun’un yapıtına Kurtuluş Yolu adını vermesi boşuna değildir. Bu, Kastamonu’da Şeker Köprü’den başlayıp Seydiler’de biten yola Kurtuluş Savaşı yıllarında verilen ad olmanın yanında bir “Kurtuluş Yolu” aranmaktadır ve o yazılarında bu yolu imlemektedir. Ülkemiz bir AB ve ABD saldırısı altındadır. Bir çıkış, “Kurtuluş Yolu” bulunmalıdır. Herkes bir araya gelmelidir. En azından sağ ve sol kendi aralarında bir birliktelik oluşturmalıdır. Dağınıklıktan kurtulmadıktan sonra kimseye kurtuluş yoktur.

 

Kastamonu

 

Fikri Uzun Kastamonu’da yerel gazetelerde yazan bir eğitim emekçisi. Doğal olarak bu kentle ilgili olarak da yazacaktır. Yerel sorunların yanında Kurtuluş Yolu’ndaki yazılarının kimisinde tarihi geçmişiyle kültür kenti Kastamonu duruyor. Osmanlı’dan günümüze uzanan zaman dilimi içinde bu kültür kentini irdeliyor.

 

Kimi zaman tarihi gelişim içinde Kastamonu’yu görürken kimileyin de günümüzde yaşanılan sorunları aktarmış yazılarında. Örneğin, Nasırullah Şadırvanı’ndan Kurşunlu Han, Frenk Şah Hamamı’nın dünü ve bugününü yazarın kaleminden zevkle okuyoruz.

 

Yazar, Kastamonu’yu anlatırken Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’mızı ve kahramanlarını yazılarının dışında tutmamış tam tersine odağına almış yapıtının.

 

Fikri Uzun’un yazıları bir birikimin ürünüdür. Okurken tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkıyor insan. Ancak sıkıcı olmayan, bir söyleşi havasında hepsi de. Sanki bir arkadaşınızla karşılıklı oturmuş konuşuyormuşsunuz gibi.

 

“Kurtuluş Yolu” her zaman vardır. Umutsuzluğa yer olmamalı yaşamımızda. Umutları yaşatır insanları.

 

Anadolu’da Fikri Uzun gibi kalemlerin çoğalması dileğiyle…

 

*Fikri Uzun, Kurtuluş Yolu, I.Basım:Haziran 2009,Yalın Ses Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016