OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kurtlar Sofrasında

IMAG3277

Alman Edebiyatının önemli adlarından Hans Fallada’nın 1923’lü yılardaki Almanya’yı anlattığı ‘Kurtlar Sofrasında’ Ahmet Arpad çevirisiyle Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

2. dünya savaşı’na doğru

Hans Fallada’nın 1923 Almanya’sını anlattığı yapıtı ‘Kurtlar Sofrasında’ aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nı hazırlayan koşulların neler olduğunu da bir toplum üzerinden aktarıyor. I. Dünya Savaşı sonrasının bunalımını yaşayan topluma tanık olduğımız romanda yeni bir savaşın kapıda olduğunun imlerini görüyoruz. Yazar bu imleri sosyo-ekonomik yapı üzerinden vermiyor sadece. Çözülen bir toplumun haber vereceği şey çatışmadan başka birşey değildir iletisi ağırlığının koyuyor, romanın bütününde.

İncil eleştirisi

Hans Fallada ‘Kurtlar Sofrası’ adlı yapıtında Hıristiyan dininin de eleştirisini yapıyor. Fallada dine yönelik eleştirilerini kahramanı Sophie aracılığıyla yapıyor. Kahramanımız İncil’i eleştirerek ve cinsiyetçi bulduğunu belirtiyor.

“… Fakat az sonra İncil’de anlatılanlarla tanımlamalar Sophie’nin hoşuna gitmemeye başladı. Orada yazılanları dikkatle okuyan biri Tanrı’nın kadına bu ağaçtan meyve koparmasını yasaklamadığını fark ederdi. Evet erkeğe yasaklamıştı, fakat bu kadını yaratmadan önceydi. Ne tuhaftı, kendisine yasaklanmayan birşey için kadını cezalandırmak! Bu tam erkeğe göre bir davranıştı.” (s.s. 385-386)

fallada’nın başarısı

Hans fallada’nın ‘Kurtlar Sofrasında’ adlı romanında başarılı yönlerini sıralayabiliriz. Romanın teknik başarılarını elbette söylemek gerekiyor. Ancak yazarın romanın içer,ik yönüne kazandırdığı güç ise başka bir anlam taşıyor. Yapıtta sadece toplumun sosyo ekonomik yapısı irdelenmiyor, bu yapı içerisinde birey davranışları ve kahramanlarının ruhsal yapıları üzerinde de duruyor.

Hans Fallada  ‘Kurtlar Sofrasında’ adlı yapıtında sadece Alman toplumunu değil, sosyo ekonomik bunalım ve sonrasında yaşanılabilecekler hakkında ip uçları veriyor. Önerilir!

Mustafa ASLAN

————————–

Kurtlar Sofrasında, Hans Fallada, Çeviren:AhmetArpad, I. Basım:Everest Yayınları, istanbul, Mart 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016