OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kurşunların da rengi var

’Kurşunların da Rengi  Var’ Emine Seçeroviç  Kaşlı’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı romanda yakın dönemde Bosna’da yaşanan iç savaşı bir çocuk gözüyle anlatıyor.

Savaş değil barış

Savaşların mağdurları yaşlılar, çocuklar ve kadınlardır her zaman. Emine Seçeroviç  Kaşlı romanında küçük bir kız çocuğunun gözünden yaşanan iç  savaşı barışın korunması gerektiğini döne döne anlatarak veriyor. Çocuk hep sokakta kurşunlanmadan, tepesine bomba düşme korkusu olmadan oynama özlemini her fırsatta dile giriyor, roman boyunca.

’Kurşunların da Rengi  Var’ da Emine Seçeroviç  Kaşlı çocukluğundan yola çıkarak anlattığı iç savaşı barışçı bir gözle anlatıyor. Savaşın değil barışın önemli olduğunu  görüşünü yapıt boyunca görüyoruz. Dahası yazar barışın korunması gerektiği iletisini yapıt boyunca veriyor. Hatta Boşnakların erkeleri dağlarda savaşan ailelerin çocuklarına ve eşlerine dokunulmadığını belirtirken bunu olumluluk olarak gösteriyor.

Avrupa ve BM

Emine Seçeroviç  Kaşlı  ’Kurşunların da Rengi  Var’  adlı romanında   ad  vermeden savaşı sonlandırmayanlara için kızgınlığını açıkça belirtiyor. Bu arada Avrupa ve BM’yi de yazarımız eleştiriyor.  Bosna’ya gönderilen özellikle yiyeceklerin insan sağlığını tehdit edecek durumda olduklarını belirtiyor. Kimileyin havalimanı çevresinde yakaladıkları Boşnakları silahlı Sırplar’a teslim ettikleri konusunu da gündeme getiriyor.

“İşte bir tek o sebepten nefret etmiyordum. Kızgındım sadece, dağdakilere. Dünyaya, kimsenin savaşı durdurmamasına çok kızgındım.” (s.119)

Çocuk dünyası

Emine Seçeroviç  Kaşlı  ’Kurşunların da Rengi  Var’  adlı romanında   çocuk dünyasını başarılı bir şekilde veriyor. Eğer bunu yapmasaydı, yapıt belki de anılardan öteye gidemeyecekti. Yazar, çevresindeki çocukların umut ve özlemlerini de  çocuk bakışıyla veriyor. Romanda egemen olan çocuk ruhu ve bakışı yapıtı çekici kılıyor.

Yedinci doğum gününü kutlayamayan, ağabeyinin ölümüne tanık olan, bayram sabahı evlerine bomba düşen, babasını Bosna’da bırakıp tünelden ve dağdan bin bir zorlukla Türkiye’ye gelen araca binmeyi başaran  bir çocuğun  bakışını, düşünüşünü yapaylıktan uzak bir şekilde veriyor, Emine Seçeroviç  Kaşlı  ’Kurşunların da Rengi  Var’  adlı romanında.

Dünyamızda komşuları birbirine boğazlatmaya kimsenin gücünün yetmemesi, yüzyıllardır birlikte yaşayan halkların yüzbinlerce yıl birlikte yaşamaları dileğiyle…

Mustafa ASLAN

——————————————————

Emine Seçeroviç  Kaşlı, Kurşunların da Rengi  Var, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Temmmuz 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016