OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kültür

1457510_545009828911355_1787207764_n

 

kültür

Alfa Yayınları Bilim Dizisi ‘Önde Gelen Bilim İnsanları Toplum, Sanat , İktidar ve Teknolojiyi tartışıyor-Kültür’ adlı bir yapıt suındu okura. Bu yapıtta editör John Brockman başkanlığında birçok bilim insanı  kültür sorunlarına ışık tutuluyor.

‘Kültür’ adlı yapıtta yer alan konuları şöyle sıralayabiliriz: Kültürün Evrimi, Sanat ve İnsan Gerçeği, Bizler Tanrılar Gibiyiz ve Bu Konuda İyi Olmak Zorundayız, Büyük Kültür Teorisi, Turung’in Katadrali, İnterneti Ciddiye Almanın Zamanı, Dolaylı Karşılıklılık ve Değerlendirme, Dijital Maoculuk Yeni İnternet Sosyal Ağlar Gözler Gibidir, Bir Sonraki Rönesans, Aristotales,  İnternet Çağı İnsanları, Bilgiyle Buluşmanın Organizma Çağı.

günümüz sorunları

Editör John Brockman’ın yayına hazırladığı ‘Kültür’ adlı yapıtta yer alan yazılar ağırlıklı olarak günümüz sorunlarına değiniyor, başta internet olmak üzere. Öte yandan yazarların konuyla ilgili verdikleri örnekler de ağırlıklı olarak günümüz dünyasından,  ‘Bazı toplumlar Niçin Felakete Götüren Kararlar Alırlar?’ yazısında olduğu gibi.

Kitapta özellikle çevre ve internet konuları ağırlık kazanıyor. Kitaptaki “İnterneti  Ciddiye Almanın Zamanı” adlı yazıdan aktaracaklarım durumu daha iyi açıklayacağı kanısındayım.

“Geleneksel internet sitesi durağan bir şey, ancak internet akan, değişen bilgide uzmanlaşıyor. “Bilginin hızı” –  yalnızca  olaylar değil akımın hızı ve yönü de – önemli. Günümüzün tipik internet  sitesi, küçük parçaların bir araya getirilmesinden oluşan mozaik pencere camına benziyor.” (s. 115)

İleri gelen bilim insanlarının toplum, sanat, iktidar ve teknolojiyi tartıştığı kitapta günümüz ilişkin birçok örnekle ve sorunla da karşılaşıyoruz.

 

Mustafa ASLAN

——————————

Önde Gelen Bilim İnsanları Toplum, Sanat , İktidar ve Teknolojiyi tartışıyor-Kültür, editör:John Brockman, Çeviren:Ferhat İyidoğan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2013

 

 

Updated: 21 Kasım 2013 — 02:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016