OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

küçük prens

IMAG2683 Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupery’nin ilk kez 1943 yılında yayımlanan,  ‘Küçük Prens’ adlı yapıtının üç farklı çevirisi Everest, Kapı ve Artemis Çocuk Yayınları arasında okura sunuldu.

büyükler

‘Küçük Prens’te çocuk bakışıyla büyüklerin değerlendirmesi yer alıyor. Büyüklerin herşeye sayı gözüyle baktıklarını verdişği bölümde ekonomiyi önemsemekle birlikte yaşamın başka renklerinin olduğuna dikkat çekiyor.

“Ama onu işitmedi burnu büyük. Burnu büyükler övgülerden başka hiçbir şey işitmezler.” (s. 55, Çev:S. İleri)

“Küçük Prens, daha uzaklara doğru doğru yoluna devam ederken kendi kendine, “ötekiler olsa,” diyordu, “yani kral, kendini beğenmiş, ayyaş, iş adamı olsa, şu adamla alay ederlerdi, onu hor görürlerdi. Oysa ki bana gülünç gelmeyen tek kişi o.  Belki de, kendisiyle değil de kendisinin dışında şeylerle uğraştığı için.” (s.77, Çev:Ahmet Muhip Dıranas)

anlatıcı- yazar-kahraman  benzeşmesiIMAG2681

Yazarın yaşamından izler bulunan yapıtta, çeşitli uzam ve kişiler aracılığıyla büyüklerin dünyası irdeleniyor.IMAG2680Exupéry’nin de bir pilot olduğu gerçeği çölde düşen uçağın pilotu ve çocuk arasında geçen konuşmaları doğru bir yere oturtmuş oluruz. Aslında yazarın iç konuşmaları olduğunu söylemek bizi çok yanıltmaz, bence.

Küçük Prens’ büyüklere yanlışlarını, bir çocuğuın bakışıyla gösteren ve eleştiren bir yapıt. Kitap sadece çocuklara değil büyüklere de sesleniyor. Çocuklara ve büyüklere önerilir!

 

Mustafa ASLAN

—————————

*Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery, Çeviren:Selim İleri, Everest Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015-İstanbul

*Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery, Çeviren:Ahmet Muhip Dıranas, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015-İstanbul

*Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery, Çeviren:Işık Ergüdeni, Büyülü Fener Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015-İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016