OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

küçük köpekli kadın (çehov)

 

 

küçük köpekli kadın-Mustafa ASLAN

‘Küçük Köpekli Kadın’ Everest Yayınları arasında çekan Çehov öykülerinin sekizinci ve son kitabı. Bu yapıtta Çehov’un  1895-1900 yılları arasında kaleme aldığı öyküler yer alıyor.

orhan kemal ve çehov

Orhan Kemal öykü ustalarımızdanb birisidir. Çehov ve Orhan Kemal iki öykü ustası. Onların kimi ortak noktaları karşımıza çıkıyor. Çehov ve Orhan Kemal’in en belirgin yanlarından birisi kahramanlarını idealize etmeden vermeleri olduğunu söyleyebiliriz.  İdealize edilmeden verilen bu kahramanların bir başka özelliği de karşımıza çıkıyor. Aynı sınıftan insanların birbirini küçümsemeleri, yok saymaları. Özellikle bunu,  çalışan insanlar arasında görebiliyoruz, her iki yazarın öykülerinde de.

 

 

sıradan insanlar

Çehov’un ‘Küçük Köpekli Kadın’ adlı öykü kitabında yer alan ürünlerin hemen hepsinde sıradan insanlar konu ediniliyor. Günlük yaşamımızda kolyaca karşılaşilabiecek tipleri görüyoruz, Çehov öykülerinde. Onu özgün kılan yanlardan birisi de bu olsa gerek.

kadınlar…

Çehov ‘Küçük Köpekli Kadın’ adlı öykülerinde toplumun farklı kesimlerini öykülerinde konuk ediyor. Yazar, kadınların süslenip püslenip erkekleri peşinden sürükleyen nesnelerden öte birşey olmasını dile getiriyor.   ‘Çekme Katlı Ev’ adlı öyküsünde ise bir annenin farklı karakterlere sahip kızları anlatılıyor ve ortaya tahmin edemeyeceğiniz bir aşkın sonlanması çıkıyor.

Çehov’un ‘Küçük Köpekli Kadın’ adlı yapıtını Mehmet Özgül’ün güzel çevirisiyle öykü ve insanı tanımak için ilgi ve zevkle okunuyor.

MUSTAFA ASLAN

———————————————-

Anton Çehov, Küçük Köpekli Kadın, Rusça Aslından Çeviren: Mehmet Özgül,Everest Yayınları’nda I. Basım:Temmuz 2012-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016