Kuantum Adam Feynman

Kuantum Adam Feynman

Lawrence M. Krauss’un ünlü fizikçi Richard Feynman’ı anlattığı yapıtı Kuantum Adam Feynman (Richard Feynman’ın Bilim Yaşamı) adlı kitabı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

 

“Feynman birşeye ya da bir kişiye ilgi gösterdiğinde, iş biterdi. Etkisi sihirliydi. Tüm enerjisini, konsantrasyonunu ve anlaşılan parlaklığını o birşeye ya da kişiye odaklardı.” (s.276)

 

Kısım I “BÜYÜKLÜĞE GİDEN YOLLAR ” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Işık, kamera, eylem, Kuantum evreni, Yeni bir düşünce şekli, Alice Kuantum Diyarında, Sonlar ve başlangıçlar, Masumiyetin kaybedilmesi, Büyüklüğe giden yollar, Buradan sonsuzluğa, Bir atomu bölmek, Aynanın içinden, karanlık.

Kısım II “EVRENİN GERİ KALANI ”   adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Yürek meselesi ve meselenin yüreği, Evreni yeniden dizmek, Aynada saklanmak, Oyalanmalar ve keyifler, Kozmosun kuyruğunu bükmek, Tepeden aşağıya, Gerçek güzellik ve özgürlük.

Sonsöz”Karakter kaderdedir” başlığı altında veriliyor. Ayrıca kaynaklar ve dizin bölümü de kitapta yer alıyor.

“Jehle, Feynman’ın Diirac’ın çalışmasını alıp bir safha ileriye götürdüğünü ve bu süreç zarfında önemli bir keşifte bulunduğunu fark etmişti. Açıkça kuantum mekaniğinin Larange denklemi terimleriyle nasıl formüle edilebileceğini bulmuştu. Bunu yaparken de Feynman’ın kuantum kuramını tamamen yeniden formüle etmenin ilk adımını atıyordu.” (s.63)

Feynman’ın yaşamını anlatan Kuantum Adam Feynman  aynı zamanda bir kişisel gelişim kitabı özelliklerini de taşıyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::

Kuantum Adam Feynman (Richard Feynman’ın Bilim Yaşamı), Lawrence M. Krauss, Çeviren:Mehmet Moralı, Nisan 2018

Updated: 19 Mart 2018 — 09:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir