kötü yol-mustafa aslan

kötü yol-mustafa aslan’

 

kötü yol-mustafa aslan

 

 

Orhan Kemal, ‘Kötü Yol’ adlı yapıtında dünden bugüne kadının durumunun  ülkemizde değişen durumunun yanı sıra dünden bugüne etik değerlerin ne durumda olduğunu da gösteriyor.

‘yalancı dünya’dan ‘kötü yol’a…

Orhan Kemal sadece ‘Kötü Yol’da aktrist olmak isteyen genç kızların mağazin basını yoluyla nasıl bir hal aldıklarını göstermiyor. Yazar,  birçok öyküsünde olduğu gibi ‘Yalancı Dünya’ gibi romanının dışında da farklı romanlarında bu konuya yer veriyor.

Her iki romanda da yazar yoksul genç kızları kahraman olarak seçiyor. İkisinin de aktris olmak taki erekleri daha iyi bir yaşam olarak gösteriliyor. Ekonomik gücü elde edilerek erkeke egemen güce başkaldırı planlanıyor.

kadınlar

Her iki romanda da kızlar yoksul. ‘Yalancı Dünya’da baba baskısından kurtulmak isteyen kızların yoluna birisi çıkıyor. ‘Kötü Yol’da ise  ekmeğinin peşinde olan bir ağabey olduğunu görüyoruz. Onları sinema dünyasında şan, şöhret ve para sahibi edeceğini söyleyen birisi çıkıyor. Bunun dışında her iki kadın kahramanın benzerlikleri de dikkat çekiyor.

Orha Kemal sadece ‘Kötü Yol’da değil birçok yapıtında özellikle Hanımın Çiftliği, Vukuat Var, Arkadaş Islıkları, Cemile,Kaçak, Devlet Kuşu…’nda erkek dünyasında ön plana çıkmaya çalışan kadınları anlatıyor.

Orhan Kemal’in ‘Kötü Yol’  adlı romanı kadının var olma mücadelesinin bir başka bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

MUSTAFA ASLAN

———–

Orhan Kemal, Kötü yol, I. Basım:Everest Yayınları-İstanbul, Ekim-20123

 

 

Updated: 10 Ekim 2012 — 03:48

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir