OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kosova Türk Çocuk Öyküsü Antolojisi

Kosova Türk Çocuk Öyküsü Antolojisi-mustafa aslan

Osman Baymak’ın yayına hazırladığı ‘Kosova Türk Çocuk Edebiyatı Antolojisi’ adlı çalışması çocuk edebiyatı alanında ürün veren Kosovalı Türk yazarları içeriyor.

Osman Baymak, Kosova Türk Çocuk Öyküsü Antolojisi’ne yazdığı önsözde Türkjlerin daha çok şiir alanında yapıtlar verdiğini ama öyküye de yöneliş olduğunu belirttikten sonra Kosova Türk öykücülüğü hakkında bilgi aktarıyor. Yazarlar ve yayınlanan yapıtları belirtiyor.

“Kosova Türk Edebiyatı’nın yazın eserleri İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze dek 500’den çok özgün eserler vermişlerdir.”

 

yazarlar ve yapıtlar

Osman baymak’ın hazırladığı ‘Kosova Türk Çocuk Öyküsü Antolojisi’nde KOsova’da Türk çocuk öykücülüğüne emek veren adlar ve yapıtlarından örnekler yer alıyor. Yapıtta yer alan Türk çocuk öykücülüğüne emek veren yazarlar arasında Süreyye YUSUF, Nusret Dişo ÜLKÜ, Enver BAKİ, Hasan MERCAN, Ahmet S. İĞCİLER, Secaettin KOKA, Bayram İbrahim ROGOVALI, İskennder Muzbeg ŞEFİKOĞLU, Altay Suıroy RECEPOĞLU, Osman BAYMAK, Şükrü MAZREK, Reşit HANADAN, Nuhi MAZREK, Alaettin İSMAİL adları sayılıyor.

Osman Baymak’ın ‘Kosova Türk Çocuk Öyküsü Antolojisi’ adlı çalışması çocuk edebiyatına  ilgi duyanlar için kaçırılmayacak bir yapıt.

 

MUSTAFA ASLAN

————————————–

Osman BAY, Kosova Türk Çocuk Öyküsü Antolojisi,  1. Basım:Bay Yayınları Prizren (Kosova)- Temmuz, 2012

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016