OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kösem Sultan

20151222_195654Kösem Sultan

Demet Altınyeleklioğlu’nun Osmanlı’nın en güçlü kadınlarından birisi olan ‘Kösem Sultan’ın anlatıldığı aynı adlı yapıtı Artemis Yayınları arasında okura sunuldu.

kösem sultan’ın geçmişi

Demet Altınyeleklioğlu ‘Kösem Sultan’ adlı yapıtına adını veren saraya cariye olarak girip sultanlığa yükselmiş olan Kösem Sultan’ın geçmişinin izini sürüyor. Kökeni konusunda farklı görüşlerin ileri sürüldüğü Kösem Sultan’ın geçmişte Sofia Baffo adını taşıdığını belirtiyor, bu romanında Demet Altınyeleklioğlu.

“Kızların feryatlarını hiç unutmamıştı. Katerina ve Eleni, “Nasya,” diye çırpınıyor, dışarı fırlayıp ona sarılmak istiyordu. Esirci Spiro  ise kucaklaşmalarını engelliyordu.” (s.148)

saray entrikaları

IV. Murad döneminde geçen ‘Kösem Sultan’ adlı romanında Demet Altıyeleklioğlu geriye dönüşlerle I. Ahmet’ten beri yaşananları okura veriyor.

“Kösem, Murad’ın hışmından kurtardığı tek oğlunu harem dairesinin uçsuz bucaksız dehlizlerindeki penceresiz, havasız izbelerde, depolarda, dolaplarda gizliyordu. Bir yerde uzun süre tutmuyordu. Sarayın buzhanesine gizlediği bile olmuştu İbrahim’i.” (s.191)

nef’i’nin katli

ünlü yergi yazarımız Nef’-i de ‘kösem Sultan ‘ adlı romanda yer alıyor. Nef-i’ye IV. Murad’ın sofrasında yer aldığı görülüyor. Ünlü yergi (hiciv) şairimizin IV. Murad tarafından kollandığı  ve yaşamına son verildiği de okura sunuluyor, bu yapıtta.

“Haberi o gün ikindiye doğru kızlar ağası getirdi hareme.

‘Sultan Anam, Padişah efendimiz Nef’i’yi Bayram Paşa’ya teslim etti.’   ” (s.60)

Demet Altınyeleklioğlu ‘Kösem Sultan’ adlı yapıtında Osmanlı’nın  zor bir süreçten geçtiği günleri anlatıyor.

Mustafa ASLAN

———————-

Kösem Sultan (Roman), Demet Altınyeleklioğlu, I. basım: Artemis Yayınları, İstanbul, Aralık 2015

 

 

meraklısına

…………………………………………………………………………..

nef'i ile ilgili görsel sonucu
Nef’i
 (d.1572 Pasinler Erzurum- ö. 1635 İstanbul)
Şair
Nef’î, 17. yüzyıl Türk şâirlerindendir. Kasidede gerçek bir varlık göstermiş ve gerek kendi zamanında, gerekse sonraki yüzyıllarda kaside yazan bütün şairlere etki eden  şair ve edebiyatçı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016