OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Köse Paşa Hanedanı

Köse Paşa Hanedanı

Necdet Sakaoğlu’nun Köse Paşa Hanedanı adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Artık bu tarihten başlayarak, Divriği’nin namlı, nüfuzlu bir Abdullah Paşa’sı vardır. Dönüşünde, konağı için modern mefruşat, gramofon, yemek takımı gibi eşye getirmeyi de unutmamış.” (s.329)

KİTAPTA NELER VAR?

Necdet Sakaoğlu’nun Köse Paşa Hanedanı adlı yapıtındaki bölüm başlıkları ve bu bölümlerdeki konuların adları şöyle sıralanıyor:

Birinci Bölüm-Ortam ve Koşullar

18. yüzyıl Anadolu’sunda bir derebeyi ortamı, Derebeyliği güçlendiren yeni koşullar, Yönetsel ve ekonomik bozulma, Timar sisteminin çözülüşü, Yol kesen, köy basan eşkıya, Konargöçer dalgalanmaları, Yerli zorbaların eziciliği, Divriği’nin eski derebeyleri ve Köse Paşa’nın ataları, Köse Paşa’nın ataları.

 

İkinci Bölüm-Köse Paşa ve Ardılları

1.Memleket babası vezir Köse Mustafa Paşa – Bir paşanın doğuşu, Madenler eminliği, Halep Mutasarraflığı, Vezirlik verilmesi, Kuban boylarında bir paşa, Rakka valiliği ve Anadolu sürücülüğü,Yeniden Halep ve Rakka valilikleri, “Hayırlar Babası” Köse Paşa, İki yıl Sivas valiliği, Ölümlü sonbahar, Köse Paşa’nın vakıfları, Köse Mustafa Paşa ile karıştırılan Mustafa Paşalar.

2.Vezir Hafız Veliyeddin Paşa, Bir vezaret savaşı, Sivas Valisi devletli Hafız Veliyeddin Paşa Hazretleri, Rakka-Diyarbakır ve Halep valilikleri, Tuna boylarında bir derebeyi vezir, Veli Paşa’nın Divriği’deki lordluğu, Sinop muhafızlığı ve Alaiyye Mutasarraflığı, Umutsuz ve uğursuz pazarlık, Gizli kalan bir isyan, Akçadağ ve Akçadağlılar, Hicri 1228 yılı Muharrem Ayı’ndan Ramazan’ına Uğursuz serüven,Veli’siz hanedan, hanedansız şehir.

3.İMAM HÜSEYİN BEY-Kaymakam Rıf’atlü İmam Hüseyin Bey, Bir derebeyinin yargılanışı, Bir vergilendirme öyküsü, İmam Bey’e indirilen darbe, Dönmek, yaşlanmak ve ölmek.

4.OSMAN BEY VE HANEDANIN SÖNÜŞÜ-Son portreler.

Necdet Sakaoğlu, Köse Paşa Hanedanı adlı yapıtında bir kişiyle birlikte tarihimizde   bir dönemi okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

 

Köse Paşa Hanedanı, Necdet Sakaoğlu, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016