OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KORKUKSALANLAR-mustafa aslan

 

 

 

 

 

KORKUKSALANLAR

 

(9 yaş ve üstü)

 

Korkusalanlar çocuklara ilişkin çalışmalarının yanında sinema eleştirmeni de olan Pete Johnson’un Büyülü Fener Yayınları arasında çıkmış bir romanı. Korkusalanlar okul, arkadaşlık ve düş gücü konularını içeren çocuklar için yazılmış bir roman

 

İletişimsizlik

 

Baba ve annesi öğretmen olan kahramanımız Chloe’un yeni taşındıkları yerdeki okulda yaşadıklarını anlatıyor. Hemen her çocuk gibi yeni sınıfında bir kabullenme dönemi başlıyor. İlk günlerde çocukların birbirleri hakkındaki önyargılarının bir iletişim engeli olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

Yapıtta iletişimsizliğin çocuklara ne gibi sorunlar yarattığını görüyoruz. Bu döneme ilişkin çocuklar arasında yaşananlar anlatılıyor, sıkıcı olmayan bir dille. Belki de yazarın sinemayla yakın ilişkisinden dolayı kitap rahat okunur bir özelliğe sahip olmuştur, diye düşünüyorum. Sinema tarihiyle ilgili bir kitap yazmış yazar bir baba da kahramanlar arasında.

 

Düş gücü

 

Yapıt okul, dostluk ve arkadaşlığın yanında anlattığı konulardan biri de düş gücüdür. İnsan düş gücü sayesinde istediklerini gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atabilir. Ancak düş gücünün dozu iyi ayarlanmalıdır. Kişi düş gücünün derin sularına daldığında dikkatli olmalıdır. Bir yerden sonra onu denetlemelidir. Aksi halde bir takım hayali kahramanlarla uğraşmak zorunda kalabilir, tıpkı Korkusalanlar’da olduğu gibi.

 

“Hayalgücümüz harika bir yetenektir, ama onu kullanırken dikkat etmen gerekir. Seni ele geçirmesine izin verirsen, kendini ölümüne korkutabilirsin.” (s.134)

 

Korkusalanlar

 

Yapıtta düşünce ve düş gücünün olanaklarını sınırlarını zorlayarak kullanan çocukların bir takım doğaüstü güçleri varlığı konusunda kafa yorduklarını görüyoruz. Korkusalanlar’ın çıkış noktası da düşünce ya da düş gücüdür. Olmayan bir şeyi çok düşündüğümüzde…

 

“Şu anlama geliyor: Bir şeyi yeterince çok düşünürsem, kafamda iyice canlandırabilirsem, onu gerçek yapabilirim.” (s.90)

 

Pete Johnson Korkusalanlar’da doğaüstü yaratıkların gerçekte olmadığı bunların hepsinin insanın düş gücünün ürünü olduğunu söylüyor.

 

Çocukları korkutmak

 

Pete Johnson çocukların korkutulmasına karşı. Bu yüzden onların kokutuldukları kimi var olduğu savlanan doğaüstü yaratıklar konusunda yazmış bu yapıtını. Büyü, hortlak vb. ile çocukların korkutulması yerine, bunların düş gücümüzün ürünleri olduğunu açıklamak gerektiği iletisini veriyor, Korkusalanlar.

 

“Aslında kimse Korkusalanlar’la korkutulmamalıydı. Tanya bile. Bu doğru değildi. “ (s.110)

 

Sinemanın anlatım olanaklarını çocuk yazının emrine veren Pete Johnson akıcı, rahat ve sürükleyici anlatımıyla güzel bir yapıt armağan etmiş çocuklara.

 

*Pete Johnson, Korkusalanlar , Türkçesi:Tuba Yılmaz, 1. Basım:Eylül 2009, Büyülü Fener Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016