OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kördüğüm

KÖRDÜĞÜM

Ayşe Kulin’n yakın dönemde ülkemiz ve çevre ülkelerde yaşananları da yansıttığı romanı Kördüğüm Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Ayşe Kulin Kördüğüm adlı romanında ülkemizde yaşananları okura sunuyor. Geriye gidişlerle anlatılan olaylarda Suriye’deki Işid’e de değiniliyor.

“Bana uzattığı pasaportu almadan önce, yeni hayatımı  kutsamak istercesine ayağa kalktım, sert kapaklı bordo renkli defterciği alıp sımsıkı bastırdım kalbimin üzerine! Ben bir kez daha şüphe götürmez şekilde, Esra Atalay Solmaz’dım.” (s.281)

GEZİ PARKI OLAYLARIN’DAN IŞİD’E

Gezi Parkı olaylarından başlayarak Suriye’deki çatışmaları izlerken yaralanan bir savaş muhabirinin sevgilisinin aktardığı olaylar dökümü ordu ve polisle ilgili kimi saptamaları da okurla paylaşıyor.

” O söylediğin doğru da, başka bir kızın başına gelmiş bir şey. IŞİD’in elinden birkaç kızı daha kurtarmışlar aynı şekilde. Ama Asiye’nin bu işle hiç alakası yok!” (s.272)

PARÇALANMIŞ AİLE

Ayşe Kulin Kördüğüm adlı yapıtında parçalanmış bir aile modeli üzerinden okura bir roman sunuyor. Anneannesinin yanında kalan kahramanımız Esra’nın anne ve babası ayrı yaşıyor. Ona verdiği bir çip ya da diskle yaşamının yönünü değiştiren gazeteci arkadaşı Suriye’deki savaşta yaralanarak Mardin’deki hastaneye tedavi için getirildiğinde baba ve kısın yolları kesişiyor. Babanın kızıyla bir arkadaş gibi görülen romanda, adam ayrıldığı eşi için oldukça olumlu şeyler söylüyor. Bu da ayrılan eşlerin bir biri hakkında ileri geri konuşmadan yaşayabileceğini gösteriyor.

“Babamla Mazıdağ Devlet Hastanesi’ne gitmek üzere, düştük yine yollara. Hastaneye ulaşacak şoseyi, üzerinde jandarma lojmanları olduğu için, güvenlik nedeniyle özel izinli araçların dışında trafiğe kapatmışlardı.” (s.107)

Aye Kulin’in Kördüğüm adlı romanı bölgemizde yaşananların ülkemizdeki yansımaları ışığında oluşturduğu romanı okura güzel bir serüven sunmanın yanında son gelişmeleri de aktarıyor.

 

Mustafa ASLAN
::::::::::::::::::::::

Kördüğüm (Roman), Ayşe Kulin, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016