OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

köpek

KÖPEK

Paul Nizon’uIMAG0257_1n “mucizeye inanmaya cesaret edemiyorduyordum” (s.41) dediği yapıtında yaşamı sorgulayan ama temelinde hayvan sevgisi olan yapıtı ‘Köpek’ Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Yola çıkmam lazım. Nereye olduğunu bir bilsem. Nereye olduğu fark etmez.Ben bir gezginim. Kibirden mi gezgin oldum?İnsanlardan, hayatı küçümsemekten.Kendime bir bank bulacağım. Köpek olsaydı arkamda…” (s.75)

ABBAS SAYAR’DAN NİZON’A  HAYVAN SEVGİSİ

“Bir babam olsaydı kusurlarımı gösterirdi” (s.65) diyen Paul Nizon’un Köpek’ adlı yapıtında tıpkı Abbas Sayar da ‘Yılkı Atı’ adlı romanında insanın hayvan ve  doğayla olan llişkisini anlatıyor. Doğrusu, bunları Nizon’la bir kıyaslama için yazmıyorum. Hayvan sevgisi konusunda, hayvanlarla iletişim konusnu Türk okuruna biraz da olsa dikkati çekmek açısından belirtiyorum.

Sayar da Nizon da insan ve hayvan arasındaki iletişim konusunu başarılı bir şekilde veriyor.

Alman Edebiyatının saygın adlarından Paul Nizon’un uzun öykü ya da kısa romanında hayvan sevgisi bir köpek aracılığıyla dile getiriliyor. Yapıtta, köpeklerin kimi özellikleri veriliyor. bununla da yetinilmiyor kahramanımızla köpeği arasındaki dostluktan yola çıkılarak insan ve hayvan arasındaki dostluk belirtiliyor.

SOKAKLARDA

Paul Nizon’un ‘Köpek ‘ adlı yapıtında sokaklarda yaşayan birinin öyküsü anlatılıyor. Aslında sokakta zoraki kalan birisi olmadığı anlaşılıyor, kahramanımız. Düzene girmekten, aynı şeyleri yapmaktan sıkılıyor, sokak yaşamı onu çekiyor. Neden sokakta yaşamayı seçtiği yapıtta kahramanımızın ağzından anlatılıyor.

Paul Nizon yaşamı sokaklardaki bir insanın gözünden çeşitli bakış açılarıyla sorguluyor, ‘Köpek’ adlı yapıtında.

 

MUSTAFA ASLAN


Köpek (Roman), Paul Nizon, Çeviren:Feza Şişman, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2016

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016