OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

komet momet

komet momet

Komet’in şiirlerini topladığı ’Komet Momet’ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında gün ışığına çıktı. Resim alanındaki ustalığı kadar şiir alanında da usta olduğunu gösteriyor, çeşitli edebiyat dergilerinde şiiri yayımlanan Komet.

sözcük oyunları

Komet ‘Komet Momet’ adlı şiir kitabında sözcük ustalığını gösteriyor. Usta, adeta sözcüklerle oyun oynuyor. Güzel buluşlarının yanı sıra zekaya dayalı sözcük oyunları okura yapıtın elden düşürülmeden tekrar tekrar okunmasını sağlıyor. Bu oyunlar sonucunda şair kimi zaman geçmişle güncel arasında gidip gelirken eleştiri oklarını yöneltiyor, kimi zaman da mizahın inceliklerini sunuyor.

“…

Körfez savaşı sahiden oldu mu, amca (mao sahiden öldü mü?)

Kötülüğün saydamlığı

Sanat tuzağı-özel objeler-

2.bin yılın gerilimi (98)

Bir bölümden öbür bölüme (01)

Dingin notlar bir iki üç dört (00)

Toz üretimi (01) – Bacaklarımı topladım.

İki çekirdek içi ile başlayan. (“baudrillard için şiir 172″ s.51)

dün-bugün

Komet, ‘Komet Momet’ adlı yapıtında dünden bugüne uzanan bir süreç üzerine kuruyor şiirlerini. Bunu yaparken güncelin olanaklarından herhangi bir tuzağa düşmeden yararlanıyor. Şiirlerinde demokrasi sürecimizi irdeleyen komet bu izlek üzerinde yoğunlaşırken bireysel bir hesaplaşma içinde olduğu da görülüyor. Gelişme ve bağımsızlık konusunu da bu bağlamda ele alıyor “Gelişen Hayat” (s. 73) adlı şiirinde görüldü gibi. Özellikle “Olmuş Olamadım” (s. 107) adlı şiiiri bir hesaplaşmanın göstergesi olarak okurun karşısına çıkıyor, yapıtı sonlandıran şiir olarak da.

Usta sanatçımız Komet’in şiirlerini topladığı ‘Komet Momet’ birbirinden güzel şiirlerle dün-bugün arasında bir gezintiye çıkarırken sanatçı dünyasının kimi gizlerini de okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

——————————————————

Komet, Komet Momet (şiir) , I.Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs, 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016