OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kolay gitar

 

IMAG2115

kolay gitar

Minna Lacey’in yazdığı ‘Kolay Gitar’ adlı kitap ‘sıfırdan gitar öğrenme’yi amaçlıyor.

‘Kolay Gitar’ adlı kitapta yer alan konulardan kimilerini şöyle sıralayabiliriz:Gitarın farklı çeşitleri, Klasik gitar, çelik telli gitar, elektro gitar, gitar seçimi, gitar seçerken dikkat edilmesi gereken ipuçları, gitar bakımı, gitarı nasıl tutmalısınız, müzik yapmak, gitarı akord etmek, açık (boş) teller üzerinden eşlik, teller nasıl çekilir? parmaklarla çekçek, başparmakla çekmek, gitar klavyesinin (tuşlarının) kullanımı, sol tel, nota uzunlukları, melodiyi çalmak, müzik nasıl okunur? ısınma alıştırmaları, ilk akorlar, akor çalmak, perde pozisyonları, aşağı vuruş, üç telli akortlar, parmak seçimi, sağ el parmaklarının kullanımı, akord yapma 5 perde hilesi, gitarın tellerini değiştirme, akor tabloları, müzik notalarını okumak…

“Yeni parçalar öğrenebilmek için müziği okumak önemlidir. Gitar müziğinde bazıları geleneksel sembolleri kullanırkan bazıları da  tabiature veya  tab adı verilen sistem kullanılır. Çoğu gitarist ikisini de kullanır.” (s.30)

gitar seçimi

Gitar öğrenmeye başlayanların ilk sorusu nasıl bir gitar seçmeleri gerektiği konusunda oluyor çoğunlukla. Kşitap bu soruya yanıtlıyor. Klasik gitarı en iyi seçim olarak gösteriyor. Bu seçimin nedenini ise şöyle açıklıyor:”Naylon teller (misina) çelik tellerden daha yumuşak olduğu için çalmaya henüz başlamışken parmaklarımız çok acımaz. Ayrıca her yarde çalınabilir. Elektro gitarı çalması keyiflidir fakat klasik gitardan daha ağırdır ve bir elektrik prizinin yanında çalmak gerekir.” (s.7)

‘Kolay Gitar’ gitar öğrenmek isteyen ya da gitara yeni başlayanlar için kaçırılmayacak bir kitap.

Mustafa ASLAN

———————————

Minna Lacey, Kolay Gitar, Çevriren:Eray Aytimur,I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ağustos 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016