OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

köken ağacı

 

Koken-Agaci_6055_1

köken ağacı

Frans B. M. de Waal tarafından dokuz yazarın yazılarının bir araya getirildiği ‘Köken Ağacı’ Primat davranış İnsanın Toplumsal Evrimi İçin Ne Söylenebilir?’ adlı yapıt Alfa Bilim dizisi’nden okura sunuldu. daha önce Darwin ve Evrim’le ilgili birçok kitap yayımlayan yayınevinin yeni kitabı da ötekileri kadar ilginç ve bilgilendirici. Evrim Kuramı ve Darwin’le ilgili belleğinizdaki eski bilgilerinizin üzerine yeni bilgiler eklemenizin ötesinde şeyler katıyor düşün dünyanıza.

yazılar

Kitapta yer alan konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: Genler ve Kuyruksuz Maymunlar: Şempanzelerde Toplumsal yapılanma ve Üreme, Venüs’ten Gelen Kuyruksuz Maymunlar:Bonobolar ve İnsanın Toplumsal Evrimi, Kuyruksuz Maymunların Ötesinde Primat Takımının Tamamını Değerlendirmemizin Gerekçeleri, Kuyruksuz Maymunun Armağanı: Et Yeme, Et Paylaşımı ve İnsanın Evrimi, Şempanzeden Ateşe Doğru: Atalarımızın Evrimi Yediklerine ne Kadar Bağlıdır? Primat Zekasının Toplumsal ve Teknik Biçimleri, İki Ayak üstündeki beyinler: Grup Büyüklüğü ve Zekanın Evrimi, Primat İletişiminden İnsan Diline Kültürün Doğası:Kültürel Primatolojinin Beklentileri, Olasılıkları ve Güçlükleri.

“kültürel kapasiteye yönelik doğal seçilim Darwinci evrim teorisi analizleri için uygun olduğu kadar duyu ve motor kapasite analizleri için de uygundur.” (s.310)

insanın evrimi

Konularında uzman yazarların kaleme aldığı yazılar anlaşılması kolay ve mesleki olmayan bir dil kullanıldığı belirtilmekle birlikte kitabı okuduğunuzda bunu görüyorsunuz. Maymunlarım ve kuyruksuz maymunların davranışların iyi bilen davranış primatoloğu, fizyolog, antropolog, ya da zoolog olan yazarların yazıları insan evriminin kökenleri konusunda odaklanıyor. Dilbilim, sinirbilim, paleontoloji gibi pek çok alanda insanın evrimine ilişkin ayrıntılı düşünceler aktarılıyor.

“Doğru karşılaştırmalara odaklanırsak insanlardaki dil gelişimiyle diğer primatların sese dayalı iletişiminin ontogenisi arasında güçlü paralelliklerin var olduğunu görüyoruz.” (s. 277)

Frans B. M. de Waal tarafından konularında uzman yazarların yazılarının bir araya getirildiği ‘Köken Ağacı’ Primat davranış İnsanın Toplumsal Evrimi İçin Ne Söylenebilir?’ adlı yapıt Darwin ve insanın evrimi konusunda uzmanlarından kapsamlı bilgiler edinebileceğiniz bir yapıt.

Mustafa ASLAN

———————-

Frans B. M. de Waal, ‘Köken Ağacı’ Primat davranış İnsanın Toplumsal Evrimi İçin Ne Söylenebilir?’ Çeviren: Dilek Eylül Dizdaroğlu, I. Basım Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016