OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kommagene Kraliçesi KLEOPATRA

IMAG0302Kommagene Kraliçesi KLEOPATRA

Kapı Yayınları arasında okura sunulan ‘Kommagene Kraliçesi Kleopatra ‘ adlı yapıtında Sultan Polat tarihin önemli kişilikleriyle okuru büyük bir serüvenle uçsuz bucaksız bir coğrafyada gezdiriyor.

ANADOLU

Sultan Polat’ın ‘Kommagene Kraliçesi Kleopatra ‘ adlı yapıtı Mısır’da başlayıp değişik coğrafyalarda sürüyor. Bu yerlerden birisi de Anadolu toprakları. Yazarın da romanında özel bir önemle öne çıkardığı Anadolu toprakları yapıtın serüveninin omurgası içinde ayrı bir yer tutuyor.

Sultan Polat’ın üzerinde durduğu Kommagene Krallığı bugünkü Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerini kapsıyordu. Yapıtın Anadolu’nun başka nerelerinden söz etmeye gerek var mı? Elbette yapıtta Anadolu’da anlatılan yerler  sözünü ettiğimiz yerlerin dışında da veriliyor. Örneğin, Tarsus…

“Tarsus hiç tanık olmadığı kadar görkemli bir şölen yaşıyor. Sokaklar dansçılar, hokkabazlar, cambazlarla dolu. Her köşe başında bir çalgıcı her meydanda bir tiyatro arabası var.

KADINLAR

Erkek kahramanların çokluğu bu yapıtta kadının etkili nefesini yok edemiyor. Başta kahramanımız Kleopatra’nın kadın olması kadınların yapıtta kadın varlığının iyiden iyiye duyumsanması için bence, yetip  artıyor.

Sultan Polat’ın ‘Kommagene Kraliçesi Kleopatra ‘ adlı yapıtında kadınların giyim kuşam ve yaşayışları hakkında da bilgi veriyor. Moda ve etkilenme konusuna da değiniyor. Kadınların hangi aksesuarı hangi amaçla kullandıkları da öğrenebiliyor, bu yapıtta.

“Kdınlar ise genellikle ince işlemeli ipekler içindeler. Eskiden rahibeler gibi tek göğsü açıkta bırakan elbiseler yeğlenirdi. Kraliçemle Roma’da yaşadığımız dönemde ziyarete gelip dönen Mısırlı asil kadınlar Roma giyim tarzından esinlendiler ve orada gördüklerini Mısır’a taşıdılar.

Sultan Polat’ın yazdığı ‘Kommagene Kraliçesi Kleopatra’ yaşadığımız toprakların yanı sıra komşu ülke topraklarının da geçmişi hakkında bilgi veriyor. Sıkılmadan okunan bir roman.

 

MUSTAFA ASLAN


Kommagene Kraliçesi Kleopatra, Sultan Polat, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Temmuz 2016

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016