OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

klasik yönetim düşüncesi

klasikyönetimdüş

klasik yönetim düşüncesi

‘Klasik Yönetim Düşüncesi’ Aykut Berber’in yönetim bilimi alanındaki çalışması Alfa Yayınları’nca okura sunuldu. Aykut Berber bu yapıtında 1750’lerden başlayarak 1950’lere değin uzanan bir zaman diliminde yönetim konusunu okura sunuyor.

öncü insan/dönem ruhu

Zevkle ve sıkılmadan okuyabileceğimiz bir yapıt olan ‘Klasik Yönetim Düşüncesi ‘ adlı yapıtında Aykut Berber dört ana başlık altında on iki konuyu sunuyor, bizlere. Yapıtta yer alan konu başlıklarını vermeden önce yapıttın dikkat çeken bir yönünü vermekte yarar görüyorum. Dönem ruhu ve öncü insan tipi yapıtta dikkat çekici bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tarihte Copernicu, Galileo, Pasteur, Einstein … gibi öncü,  değiştirici ve çığır açıcı kişiliklerinin konumuz açısından önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor.

 

Konular

Aykut Berber’in  ‘Klasik Yönetim Düşüncesi ‘ adlı yapıtında  yer alan konulardan kimileri şunlardır: Tarih Bilim ve Yönetim-Endüstri Devrimi, Britanya İlk Fabrikalar, Amerikan İmalat Sistemi ve Yönetim Hareketi,. Bilimsel Yönetim Dönemi- Frederick Winslow Taylor, Bilimsel Yönetim Hareketi, Üretim Örgütünden İş Örgütüne, Avrupada Yönetim Düşüncesi,. İnsan İlişkileri Dönemi, Modern Zamanlar….

“Yirminci yüzyılın başlarına kadar Amerikan şirketleri kitlesel talebi karşılamanın yollarını arıyor; birleşmeler veya satın almalar yoluyla sürekli büyüyordu. Yirminci yüzyılla birlikte  fonksiyonel departmanlar  halinde örgütlenme, üretim ve dağıtım faaliyetlerini yönetmek için kaçınılmaz hale gelmişti.” (s.415)

‘Klasik Yönetim Düşüncesi ‘ adlı yapıtında Aykut Berber okura yönetim düşüncesini vermekle kalmıyor, dünden bugüne gelişmeleri de  sunuyor. Zevkle ve sıkılmadan okunan bir yapıt….

Mustafa ASLAN

——————————–

Aykut Berber,  Klasik Yönetim Düşüncesi, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul-Ekim 2013

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016