OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kitap yakmanın tarihi

IMAG3245 Kitap Yakmanın Tarihi

Kitabın ve kütüphanenin tarihini de veren ancak kitabı düşman olarak görenleri de tarihsel süreç içerisinde sunan Lucien X. Polastron’un  ‘Kitap Yakmanın Tarihi’ adlı incelemesi Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

Lucien X. Polastron  ‘Kitap Yakmanın Tarihi‘ adlı yapıtta yeralan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Kütüphanelerin beşiğinde, Söz yeryüzündeyken, Papirüs bölgesi, Mısır, İskenderiye’nin kuruluşları, İskenderiye’nin yıkılışları, Atina, Roma, Konstantinopolis, İslamın ilk yüzyılları, Endülüs, Ortaçağ Doğu İslamı, Ehl-i Kitap, 20. yüzyıl öncesi asya, Kağıt bambudan daha iyi yanar, Bilginin kaynağında Hindistan, Kılıç ve fırça, Hıristiyan Batı, Engizisyon, Katolik İspanya, Yeni Dünya, Ortaçağ’dan devrimlere, Ortaçağ ve Ortaçağ’dan çıkış, Rönesans’ın ölüm dansları, Devrimler ve değerlendirmeler, Yeni kitap düşmanları, Savaşlar sırasında kitaplar, Nazizim, soykırım, Yüzyıl sonu dünya turu, SSCB, Çin, Kamboçya, Sri Lanka, Kaşmir, Küba, Fransa, Afrika, Balkanlar ve Bosna, Afganistan, Irak, Barış dönemlerindeki kayıplar,  Çeşitli etkenler, Denizdeki kütüphane, Hırsızlık, Ölüm, Modernitenin yumuşak karnı, Ateşe dayanıklı bilgi, Sonsöz niyetine:İskenderiye’ye dönüş…

“En feci kitap imhalarından biri, 1871’de Paris’te bütün ulus temelinden sarsıldığı sırada vuku bulmuştu. Tek bir gecede üç büyük kütüphane ıslak küle dönüştü, Kayıplar çok önemli olmasa  bile, olayın kendisi önemliydi. Fransız toplumu, özellikle de edebiyatseverler kendini aynada gördü.” (s.188)

  ganimet,  düşmanlık ve imha

Lucien X. Polastron  ‘Kitap Yakmanın Tarihi’ adlı incelemede dünden bugüne kitabın tarihinin yanı sıra İskenderiye’den Nazilere oradan da yakın tarihe kadar  uzanan bir süreçte kitap yakmanın ve kitap düşmanlığın veriyor. Ayrıca kitabın da bir ganimet olduğunu bilmek gerektiğini  okura sunuyor, yapıt. ‘Seçilmiş  zaman dilimi’ adlı bölümde ise kitap imha tarhinin bir dökümü yapılıyor.

“Öte yandan kütüphane ne kadar büyükse, içinde de o denli doymak bilmez bir vampir ya da çabucak unutulan yağmalarla cebini doldurmuş bir fırsatçı barındırır. Zengin kütüphane demek ölü kütüphaneler demektir; aslında ona sömürge yağması ya da Mide Bulandıran Ganimet demek gerekir. Rastgele bir örnek alırsak, Fransa Napoleon’la birlikte Hué’den, Dunhuang’dan, Louvain’den, Mısır’dan, İspanya’dan ve İtalya’dan, Kuzey Afrika’dan ve hatta 1940’ta bizzat Paris’ten bedavaya harikulade kitaplar edindi. Unutuldu bu, Fransa son zamanlarda biraz duruldu. Ama birgün o kitapları iade etmesi gerekecek.” (s.15)

‘Kitap Yakmanın Tarihi’ adlı yapıtında   Lucien X. Polastron bilinmeyen kitap düşmanlarını sunuyor okura.

 

Mustafa ASLAN

—————-

Kitap Yakmanın Tarihi,  Lucien X. Polastron, Çeviren: Aziz Ufuk Kılıç, Everest Yayınları’nda I. Basım:Mart 2015, istanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016