OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kırmalı Etekler

IMAG2463

Kırmalı Etekler

‘Kırmalı Etekler’ Sevinç Çokum’un kadın ve evlilik sorunlarını anlatan, yer yer siyasal geçmişimizden ve günümüz Türkiyesi’nin siyasal yaşamından görünümler sunan  romanı Kapı Yayınları arasında çıktı.

kadın, evlilik ve…

Sevinç Çokum ‘Kırmalı Etekler’ adlı yapıtında kadın olmanın yanında, evlilik, karı koca arası ilşkiler ve kadın yazar olmanın zorluklarını ortaya koyuyor. Ayrıca kimi çarpık ilişkilere dikkat çeken yazar, yolundaymış gibi giden evliliklerin sanıldığı gibi sağlıklı yürümediğini belirtiyor. Örnek gösterilen kimi evliliklerin çok sıkıntılı yürüdüğünün altı yazar tarafından çiziliyor.  Kadını toplumsal yaşamın dışına atmaya çalışan, cinsiyet ayrımcılığı yapanlara da  eleştirilerini  yöneltiyor.

“Füsun için kendisinden yirmi sekiz yaş büyük evli adam nasıl olmazları getiriyorsa beraberinde, Mürver için de mühendis Cevdet bir yanılgıydı. Bir olmazlık… Ne ki Hediye hanımların taş avlusu, kavgaları, hastaları, ölümleri, gaz ocaklarında pişen yemekleri, salça kaynatan, mantı açan kadınları, saklambaç oynayan çocuklarıyla…” (s.253)

edirne ve istanbul

Sevinç Çokum’un ‘Kırmalı Etekler’ adlı romanında iki uzam öne çıkıyor.Öne çıkan uzamlardan birisi İstanbul, ötekiyse İstanbul. Yazar Edirne ile ilgili bölümlerde kentin kimi yerleşim yerleri ve tarihi yapıları ile ilgili bilgiler veriyor. İstanbul’u anlatırken de kimi bilgileri okurla paylaşırken Edirne ile ilgili verdiği ayrıntılı bilgiler vermeye gerek duymuyor.

“Kayaç’ın hazırladığı İstanbul Tepeleri belgeselinin çekimleri başladığında ben de bir iki günlüğüne Silivri’ye geçmiştim, planımda Edirne yoktu. O ara Silivri’de kırığı döküğü, kirliyi temizi gözden geçirdim.” (s. 305)

Sevinç  Çokum’un ‘Kırmalı Etekler’ adlı romanı kadın eksenli olmakla birlikte günümüz Türkiyesinin yakıcı sorunlarını da gündeme taşıyan bir roman. önerilir…

Mustafa ASLAN

——————————

Sevinç Çokum, Kırmalı Etekler, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016