OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kırlangıç Çığlığı

KIRLANGIÇ ÇIĞLIĞI

Ahmet Ümit, çocuk tacizi ve Suriyeli  sığınmacı çocukların sorunun organ mafyası açısından verdiği  Kırlangıç Çığlığı adlı romanı Everest Yayınları tarafından okura sunuldu.

“Birini öldürmek bizi insan değil, katil yapar. Bu duygudan haz almak ilkelliktir.” (s.393)

TACİZ VE SURİYELİ ÇOCUKLAR

Ahmet Ümit ustaca kurguladığı Kırlangıç Çığlığı adlı  soluk soluğa okunan  bir roman sunuyor, okura. Çocuklar üzerine kurgulanan romanda çocuk tacizlerine bağlı olarak işlenen cinayetler ve Fahhar ve Azez adlı iki çocuk kahraman üzerinden ülkemizdeki Suriyeli çocukların organ mafyası elindeki durumlarını gözler önüne seriyor.

Komiser Nevzat’ın cinayeti işleme biçiminden kaynaklı Körebe adını verdiği katili yakalama serüveni ve birbirine bağlı olaylar, okuru zor ama zevkli bir bilmece çözmeye yönlendiriyor. Bu arada komiserimizin kızı Aysun’la ilgili bir bilgi de öğreniyoruz, duygusal bir atmosferde.

GÜNCELİ YAZMANIN ZORLUĞU

Ahmet ümit Patasana‘dan bugüne kadar okura sunduğu yapıtlarında genellikle güncel konuları yazdı desem abartmış olur muyum? Hayır! Yazar ilk yapıtından bugüne değin güncel olayları sıcağı sıcağına yapıtına taşıdı, kimi tarihi konuları da eklemleyerek de olsa. Bunu yapmak sanıldığı kadar kolay birşey değil. Güncellik bir yazarın yazma eylemine son noktayı koyabilir. Yanılgı payının çok yüksek olduğu mayınlı bir tarla gibidir günceli yazmak. Ahmet Ümit’in bugüne kadar yüzünün akıyla ve kalemi güçlenerek çıktığı görülüyor.

Kırlangıç Çığlığı adlı romanında Ahmet Ümit günümüz sorunlarını eleştirileriyle paylaşmakla kalmıyor, soluk soluğa bir polisiye sunuyor, zevkle okunan. Teşekkürler Ahmet Ümit!

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

Kırlangıç Çığlığı (Roman), Ahmet Ümit, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016