OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kırk vezir hikayeleri

 

untitled

kırk vezir hikayeleri

N. Ahmet Özalp’ın yayına hazırladığı, yeni basımı  Kapı Yayınları arasında çıkan,  ‘Kırk Vezir Hikayeleri’ edebiyatımızın önemli birikimleri arasında sayılıyor. Kısa ve uzun hikayelerden oluşan bu yapıt halkımızın romanı olarak da görülüyor.

kendini tanıma

‘Kırk Vezir Hikayeleri’ni yayına haırlayan N. Ahmet özalp yapıtın bu basımı için yazdığı önsözde okuru bilgilendiriyor. Yapıtla ilgili bilgi veriliyor, okura. Okura bilgi vermenin yanı sıra Özalp ‘Kırk Vezir Hikayeleri’nin kendimizi tanımamıza yardımcı olacağını belirtiyor.

“Kırk Vezir Hikayeleri’nin uzun zamandır çekmekte olduğumuz “kendini bilmeme, tanımama” hastalığından kurtulabilmemiz için bize hem bir fırsat hem de önemli bir imkan sunduğunu düşünüyoruz.” (s.17)

hikayeler

Kadınefendi ve vezirlerin (kırk vezir) karşılıklı olarak hikaye anlattığı yapıtta hikayenin sonunda okuyana bir ders verme amacı güdülüyor. Yapıtta yer alan hikayelerden kimileri şunlardır:Tüccar Karısının Hileleri, İyiliğe Karşı Kötülük,Serçe ile Dişisi, Her Kemalin Bir Zevali Vardır, Cimrinin Hikayesi,Hoşgörü ve Cömertlik, Arpa Eken Buğday Biçemez, Kadınların Hoşnutsuzluğu, Sultan Mahmud ile Hasan Memendi, Hazreti Hızır’ın Öldürdüğü Çocuk, Kadınların Vefası, Şehzadelikten Haramiliğe, Suçlu Hikayede Saklı, Otuz Yıllık Talihsizlik, Kadınların Şehveti, Çocuktan Al Haberi, İbn Sina ile Halep’in Fareleri, İki Kocalı Kadın, Oduncu ile Şirret Karısı, Kapıyı Kim Kapatacak, Düzenbazın Hüneri…

Seksen hikayenin yer aldığı ‘Kırk Vezir Hikayeleri’ yarı uyarlama, yarı telif halk romanı olma özelliği talıdığını belirtiyor, araştırmacılar. Bir çok açıdan edinmemiz gereken bir yapıt.

Mustafa ASLAN

—————————–

Kırk Vezir Hikayeleri, Yayına Hazırlayan:N. Ahmet Özalp,I. Basım:Kapı yayınları, İstanbul, Mart 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016