OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kırık kanatlar (halil cibran)

 

kırık kanatlar (halil cibran)

Halil Cibran’Kırık Kanatlar’ adlı yapıtında bir aşk öyküsü ekseninde dinden aşka kadar, anne sevgisinden zenginliğe kadar birçok konuyu irdeliyor.

aşk

Halil Cibran ‘Kırık Kanatlar’da iki genç insan arasındaki aşkı anlatıyor. Cibran bunu yaparken aşkı çeşitli yönlerden değerlendiriyor. Bir noktaya takılıp kalmıyor. Yazar aşkı uzun süre birlikte olmanın değil, ruhsal yakınlığın bir ürünü olarak görüyor.

“… Aşkı, sabah gelen ve akşam ayrılan bir misafir olarak mı görmemiz gerekiyor? Yoksa bu gökçe muhabbeti, uykuda yaşanan, uyanınca dağılıp giden bir rüya mı sayacağız?” (s.59)

 kadın

halil Cibran’ın ‘Kırık Kanatlar’ adlı yapıtının iki önemli kahramanından birisi olan Selma’dır. hem kadının kahraman olması hem de izleğin kadınları birinci dereceden ilgilendiriyor olması birçok açıdan dikkat çekiyor. kadının bir genç kız olarak, eş olarak ve anne olarak yerine değiniliyor. Kadınların birçok hakdan yoksun bırakılmasının doğurduğu sakıncalar üzerinde durularak dünün ve bugünün kadını karşılaştırılıyor. Modern uygarlığın kadına kazandırdıkları saylırken erkek faktörüne de dikkat çekiyor.

“Modern uygarlık kadını biraz akıllandırmış, fakat erkeğin hırs ve tamahkarlığı yüzünden, onun çektiği acıyı, yüklendiği külfeti daha da artırmıştır. Dünün kadını mutlu bir eşti, fakat bugünün kadını bedbaht bir metres durumunda.” (s.s 71-72)

 

lübnan, beyrut ve..

Halil Cibran, ‘Kırık Kanatlar’ adlı yapıtına uzam olarak Beyrut ve Lübnan’ı seçiyor. Lübnanî çeşitli açılardan değerlendiriyor. doğa, dini, batılı şairlerin bakış açısıyla değerlendirilmesi  hemen sayabileceğim birkaçı.

Yazar, yapıt boyunca Beyrut ve Lübnan’ın cömert doğasından söz ediyor. Bununla birlikte buranın dinsel kimliği yapıtın izleğine uygun olarak ağırlığını koruyor.

Halil Cibran’ın ‘Kırık Kanatlar’ adlı yapıtı kadın evlilik ve yaşam ağırlıklı bir yapıt. Cibren yapıtlarının klasik özelliklerini taşıyor.

 MUSTAFA ASLAN

————————————

Halil Cibran, Kırık Kanatlar, Çeviren:  Cahit Koytak  I. Basım Kapı Yayınları, İstanbul, Ocak 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016