OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kında duran onur paslanır

 

kında

kında duran onur paslanır

‘Kında Duran Onur Paslanır’  Nihat Behram’ın yakın tarihlerde kaleme aldığı güncel konulara ilişkin yazılarını topladığı yapıtının adı. Yazar kişiliğinin gereği (Nihat Behram’ı tanıyanlar bunu iyi bilirler.) her zamanki gibi  haksızlığa ve zulme karşı  karşı isyan bayrağını kaldırıyor.

 

emperyalizm karşıtlığı

Nihat Behram’ın ‘Kında Duran Onur Paslanır’ adlı kitabında yer alan ağırlıklı görüşlerden birini emperyalizm karşıtlığı oluşturuyor. Behram, olayları, kişileri ve örgütleri değerlendirirken emperyalizm karşıtı olup olmadıklarıyla değerlendiriyor.  Emperyalizm karşıtı olmayan hiçbir yapıyı ve kişiyi de ciddiye almıyor, adı sanı ya da etiketi ne olursa olsun.

Irkçılık

Nihat Behram’ın yazılarının üçüncü kitabı olan  ‘Kında Duran Onur Paslanır’ da ırkçılık üzerinde duruyor. Özellikle de sözü sanatçılar üzerinden ırkçılığın tehlikeli boyutlarına dikkat çekiyor. Albert Camus, Sarkozy ve Cemal Süreya üzerinde belli zorlamalarla yazarların ırkçılığın malzemesi yapılamayacağı gerçeğinin altını çiziyor.

“… İlginç olansa babası Macar annesi Selanik göçmeni Sarkozy’nin ırkçılık derecesinde Fransız milliyetçiliği. … C. Süreya’nın Türk şairi olduğunu söyleyen şimdi Kürt ulusunu inkar etmiş mi oluyor?” (s. 143)

Nihat Behram’ın yazılarını topladığı ‘Kında Duran Onur Paslanır’ adlı yapıtı toplumumuzun belleği olma özelliklerini  taşıyor.Usta bir şairin  gelecekte belge olarak gösterilebilecek  içinde şiiri de barındıran, tekrar tekrar okunabilecek yazıları.

Mustafa ASLAN

———–

Nihat Behram, Kında Duran Onur Paslanır(Yazılar-3), I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım-2013

Updated: 04 Aralık 2013 — 08:46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016