OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kime Selam Vereyim?

Kime Selam Vereyim?

İran’ın ilk kadın öykü yazarı Simin Danişver’in on bir öyküsünün yer aldığı Kime Selam Vereyim? adlı yapıtı Hail İbrahim Sarıoğlu çevirisiyle Demavend Yayınları arasında okura sunuldu.

Kime Selam Vereyim? adlı yapıtta,  Kırık Bilye, Trafik Kazası, Kime Selam Vereyim? Uyuyan Göz, Yılan ve Adam, Enis Hanım, Dert Her Yerde, Bir Yastıkta Kocayın, Hainlerin Tuzağı, Sutra ve Dinle ve Yaz adlı öyküler yer alıyor.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR

Simin Danişver’in öykülerinde çocuklar özellikle de kadınların özel bir yeri olduğu yadsınamaz. Kime Selam Vereyim ? adlı yapıtında da hemen birkaç örnekle kadınlar ve çocuklar konusuna değinmek istiyorum.

Dertler Her Yerde adlı öyküsü çocuk dünyasını güzel bir öykü desek abartı sayılmaması kanısındayım. Bu öyküde özellikle  çocuğun sorduğu sorular yapıtın daha da bir değer kazanmasını sağlıyor, kimi geleneksel ögelerin çağdaş motiflerle başarılı bir şekilde kullanılmasının yanı sıra.

Yılan ve Adam adlı öyküde ise çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın anlatılırken ülkenin ve bölgenin genel durumu hakkında da bilgi veriyor.

Koca dayağını, kadına şiddeti Yılan ve Adam, Bir Yastıkta Kocayın’ gibi öykülerinde  verirken,  Trafik Kazası‘nın ise ilginç bir kadın öyküsü  olduğunu belirtmeliyim

TOPLUMSAL VE SİYASAL YAŞAM

Simin Danişver Kime Selam Vereyim adlı yapıtındaki öykülerinde İran siyasal yaşamında yer tutan kimi olayları veriyor. Bugünkü İran’a gelinen noktanın önemli bulguları olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerde yaşanan boykot olaylarını ve Şah döneminde  1963 yılında yapılan bir dizi ekonomik ve sosyal reformlarının tümünün adlandırması olan Ak devrimi,  Kırık Bilye yapıttaki farklı öykülerden birini izlek olarak da içerik olarak da taşıyor, Enis Hanım adlı öyküde . İran’ın sömürgecilerin kıskacında olduğu yılları başarıyla verdiği öyküde  yaşanan yıllarını  olayların ruhunu incitmeden sunuyor okura, Kırık Bilye’de.

Simin Danişver adlı öykü kitabında İran ‘ın geçmiş dönemleri hakkında önemli bilgi sunarken kadınların ve çocukların toplumsal yaşantı içindeki yerini de başarıyla veriyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Kime Selam Vereyim? Simin Danişver, Farsça’dan çeviren:Halil İbrahim Sarıoğlu, I. Basım:Demavend Yayınları, İstanbul, Temmuz 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016