OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KEŞFETMENİN HAZZI

IMAG0390KEŞFETMENİN HAZZI

Richard Feynman’ın ‘Keşfetmenin Hazzı’ adlı kitabı Alfa Yayınları bilim dizisinden okurlara sunuldu.

“Kuramsal fiziğin en büyük ve en önemli araçlarından biri çöp sepetidir. Onu ne zaman kullanacağımızı bilmek zorundasınız. Aslında elektrik, manyetizma ve kuantum mekaniği ve bildiğim her şeyi neredeyse o kuramı geliştirdiği sırada öğrendim.” (s.212)

BİLİM VE ….

Bilimsel konulara genellikle meraklı oluyoruz. Ancak birkaç tümce okumadan sıkılıyoruz. İşte Feynman’ın kitaplarında bilimsel konuları sıkılmadan okuyabiliyoruz. Günlük dile yakın bir şekilde anlatılan konular sıkılmadan okunuyor. Feynman’ın ‘Keşfetmenin Hazzı’ adlı yapıtında da günümüz bilim konularını rahatlıkla okuyoruz.

“Biyolojide bugün en önemli ve temel problemler hangileridir? Şunun gibi problemlerdir:DNA’daki baz dizilimi nasıldır?  Bir mutasyon olduğunda ne olur? Proteinlerdeki aminoasitlerin düzeni ile DNA’daki baz düzeni arasındaki ilişki nasıldır? RNA’nın yapısı nasıldır…” (s.119)

Richard Feynman’ın ‘Keşfetmenin Hazzı’ adlı kitabında yer alan konular şöyle sıralanıyor:Keşfetmenin hazzı, Gelecekte hesaplama makineleri, Aşağıdan Los Alamos, Modern toplumda bilimsel kültürün rolü nedir ve ne olmalıdır? Aşağıda çok sayıda yer var, Bilimin değeri, Richard Feynman’ın uzay mekiği Challenger soruşturmasına muhalefet şerhi, Bilim nedir? Dünyanın en zeki adamı, Kargo kült: Bilim, yalancı bilim kendinizi kandırmamayı nasıl öğrenirsiniz üzerine bazı notlar, Bir, iki, üç kadar kolay, Richard Feynman bir inşa ediyor, Bilim ile din arasındaki ilişki.

Richard Feynman’ın günümüz bilim konularını içeren ‘Keşfetmenin Hazzı’ adlı yapıtını sıkılmadan okuyabilirsiniz.

 

MUSTAFA ASLAN

……………………………………..

Keşfetmenin Hazzı (Bilim), Richard Feynman, Çeviren:Murat Metehan Türkoğlu, I. Basım:Alfa Yayınları,İstanbul, Haziran 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016