OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KEMAL SAYAR’DAN 2 YAPIT

KEMAL SAIMAG0042_1YAR’DAN İKİ YAPIT

Kemal Sayar’ın ‘Kalbin Direnişi’   ve ‘Olmak Cesareti’ adlı yapıtları Kapı Yayınları arasında genişletilmiş yeni basımlarıyla  okurla buluşturuldu.

“Yüzyılın ikinci yarısında, açık ırkçı yaklaşımların yerini “baskıcı merhamet” aldı. Siyahlar ırkçılığın kurbanı olarak görüldüler:Kölelik ve ayrımcılık, “zenci”nin karakterini itaatkar, çocuksu bir yapıya büründürmüştü.” (Olmak Cesareti, s.225)

 

KÖROĞLU ENAYİ DEĞİLDİ! YA YUNUS EMRE?

Kemal Sayar her iki yapıtında da, küreselleşen dünyada günümüz insanının sorunlarına değiniyor. Değerlerin alt üst oluşu karşısında şaşkınlık ve bir değer karmaşasının yaşandığı küresel dayatmaya değiniyor. Sözünü sakınmadan sorular yöneltiyor ve yanıtlar veriyor kimileyin, kimileyin de okura bırakıyor bu işi. İşte size Kemal Sayar’ın yönelttiği sorulardan birisi Köroğlıu enayi, Yunus Emre saf mıydı?

Çoğu zaman yaIMAG0043_1kındığımız ya da bu böyle olur mu, ya da çok güzel olmuş dediğimiz konularda görüşlerini okurla paylaşıyor.

“Televizyon yoksulları hikayesiz bırakıyor;küresel sömürgecilik halkları… Kahramanlar kayıplara karıştı. İçinde yaşadığımız toplumda Köroğlu’nun mertliği enayilik, Yunus’un pirinden buğday yerine himmet dilemesi ise saflık.” (Kalbin Direnişi, s. 108)

BAŞLIKLAR

Kemal Sayar’ın Kalbin Direnişi’ adlı  yapıtında yer alan yazı başlıkları şöyle sıralanıyor:Kırlarda bir kelebek, Esra Ağlıyor, Umut Şehri, Babam evde yok, Fabrika kızı, Mutluluğu ararken, Ruhun gözyaşları, Küskünler ve kaplanlar, “Önce bana, hep bana!” Yeni kurbanlar, Maneviyatın “light” olanı, Dinciliğin sonbaharı, Antidepresan çağı, Hikayesiz bir dünya, Sır dizilerinin sırrı, Sessizlik sır saklamaz, Kendi önünüzden çekilin, IQ politikaları, Barbar Felluce’de, Kalbin direnişi, Şiddetin Psikopolitiği, Terörün zihinsel arka planı, Kalb-i selim, Unutma Türkiye, Kuzey ışıkları, Ölünecek bir yer, Tunus’ta seyyah, Nargilede tüten ne? İnsan:Bugün, yarın, Anlam boşluğu.

Bağlanma ihtiyacı, Ben ve sen, Sohbetin ihya edilmesi, Olmak cesareti, Olmak sabır ister, Kahkaha kimden yana? Konuşmanın sonu, Gerçekliğin kaybı, Hayata savaş açamayız, Mevsimlerin insana yaptığı, Fenalıklar, Ey ağız tadını bozan ölüm! Ölüme gidip gelmek, Aşk için bir şeyler yap, Tarihi değiştirebilirsin, Sınırları zorlayan psikoloji, Kaosta hayat vardır, Schrodinger’in kedisi, Deha ve delilik, Kapanmaz yağmurun açtığı yaralar çocuklarda, Şehrin insanı ne alemde? Göğe bakalım, Ergenlik sorunları:Kurmaca mı, gerçek mi? Medyanın ruhunu okumak, Uğultu değirmeni, Baba katilliği, Jean çarpması, Çaya methiye, İktidar ve tıp, Irkçılık ve psikyatri, Biyolojinin krallığı, Gen savaşları, Kuzu Dolly, Sara ve edebiyat.

Kemal Sayar’ın ‘Kalbin Direnişi’ (Genişletilmiş baskı)  ve ‘Olmak Cesareti’ adlı yapıtları küreselleşme karşısındaki insanın durumunu eleştirel bir şekilde veriyor.

 

MUSTAFA ASLAN

Kalbin Direnişi’ (Genişletilmiş basım), Kemal Sayar, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2016

Olmak Cesareti (Genişletilmiş basım), Kemal Sayar, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2016

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016