OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kemal karpat’a armağan

IMAG1407

kemal karpat

Değerli Tarihçimiz Kemal Karpat için hazırlanan bir Armağan kitap, ‘Karpat Koca Bir Çınar.’

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Karpat, Washington ve Rewington üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı. Karpat daha sonra Romanya’da tarih ihtisasının ardından Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında çeşitli çalışmalar yaptı.Değerli tarihçimizin 20 ülkede yayımlanmış 130 makalesi ve 16 kitabı bulunmaktadır.

Karpat Koca Bir Çınar’ adlı yapıtta yer alan yazaelar ve makaleler şöyle sıralanıyor: Türkiye Tarihindeİslam’ın Diğer Yönü:Anadolu’da Şiilik Unsurunu Yeniden Düşünmek ve İsmaili Etkisi Hakkında Bazı Yorumlar- Ahmet Yaşar Ocak, Osmanlı Barışı Sistemine Haraç Veren Voyvodalıklar, Eflak ve Boğdan Meselesi-Viorel Panaite, Osmanlı Maaş Siatemi ve İmparatorluğun Sosyo Ekonomik Değişimini Anlamadaki Rolünün Gelişimi Üzerine Yorumlar-Yavuz Cezar, İstanbul Esnafı Örneğinde “Kamu Yararın”  “Devlet Çıkarına” Maslaha, 1730-1840-Engin Deniz Akatlı, Bir Geçiş Döneminde Osmanlı İktidarının İfadeleri 1789 ve 1830-Virginia H. Aksan, Osmanlı Devlet Maliyesi 1839-63 Yıllarındaki Bütçe Açığı ve İç Borç Üzerine Bir Çalışma-Keiko Kiyotaki, Öznellik ve Toplum:Ahmet Mithat ve Fatma Aliye-Carter V. Findley, Geç Osmanlı Toplumunda Kadın, Adalet ve İktidar:Firuze Hanım’ın Öyküsü-Oktay Özol, İmparatorluk ve Benlik:Sadri Maksudi’nin İngiltere ile Karşılaşması-Azade-Ayşe Rorlich, Osmanlı Özel teşkilet / Teşkilat-ı Mahsusa ve Ağustos – Kasım 1914 Arasındaki Askeri Faaliyetleri-Stanford J. Shaw, Dostumname:Afgan Türkistan’nda Bir Savaş Ağası ile Yaşamak- Bryan Glya Williams, Kemal Karpat’ın Kitapları ve Makaleleri Hakında Bir Not-Kaan Durukan.

‘Karpat Koca Bir Çınar’ da yer alan makaleler dikkate değer.

Mustafa ASLAN

———————-

Karpat Koca Bir Çınar (Kemal Karpat’a Armağan), Editörler: Kaan Durukan, Robert W. Zens, Akile Zorlu Durukan,  Çeviren: İlknur Güzel, I. Basım:Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbul, Mart 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016