OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kaynanam nasıl kudurdu?

kaynanam nasıl kudurdu?

KAYNANAM NASIL KUDURDU?-Mustafa ASLAN

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın öteki eserlerinde göze çarpan önemli özellikler yaşlı bir kadının kendinden yaşça çok küçük birisiyle evlenmek istemesi ve sonrasını anlatan ‘Kaynanam Nasıl Kudurdu?’da da görülüyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yapıtlarında görülen en önemli özellik, yazarın sanata/edebiyata yüklediği görev ve sorumlulukla ilgilidir. Buradan hareketle onun için sanat eğitici özellik taşımalıdır. Yazarın, ‘Kaynanam Nasıl Kudurdu?’adlı yapıtı da toplumu eğitme görevini görmesi için yazılan yapıtlar arasında yer alıyor..

 

adalet ve güç

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar adalet ve güç kavramları arasında bağlantı kuruyor, ‘Kaynanam Nasıl Kudurdu?’ adlı yapıtında. Yapıtındaki kahramanlardan yola çıkarak tarihi kişiliklere de yöneliyor, güç ve adalet arasındaki bağlantıyı açıklamak için.

Yapıttaki yaşlı kadının, toplumun birçok baskınsa karşın kendinden çok genç erkeklerle birlikte olmayı sürdürmesini güçlü olmasına bağlıyor. Her güçlünün gerçekte haklı olmadığının altı çiziliyor.

 

“Anladık ki hak kuvvettir. Peki amenna fakat sabit bir şey değildir. Hükümdarlara taç ve taht tevzi eden büyük Napolyon, Waterloo Muharebesi’ne kadar haklıydı. Alman imparatoru sukutuna kadar ilahlara yakın bir devdi. Düştü karınca oldu.” (s.261)

 

Boş inanış

 

Türk Edebiyatı’nda Hüseyin Rahmi Gürpınar boş inanışları en çok ve en iyi biçimde veren yazarlar arasında sayabiliriz. Yazarın inanca ve inanla bir sorunu olmadığını da belirtmek yerinde olur, diye düşünüyorum.

‘Kaynanam Nasıl Kudurdu?’da kahramanımız kaynanasını yaşça kendinden çok küçük biriyle evlenmekten alıkoymak için eşiyle ‘bakıcıya’ gidilen bölümler konumuz açısından önem taşıyor.

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ’Kaynanam Nasıl Kudurdu?’ adlı yapıtı da sanatın eğitici rolünün öne çıktığı bir kitap. Birçok izleğin olduğu yapıtta hak, adalet ve boş inanış konuları kendini duyumsatıyor.

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Kaynanam Nasıl Kudurdu? I. Basım:

Everest Yayınları, İstanbul – Temmuz, 2012

sürecek

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016