OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

KAYIP KIZIN HİKAYESİ

20160314_190017 (1)KAYIP KIZIN HİKAYESİ

Elena Ferrante’nin Napoli romanları olarak adlandırılan ve dört kitaptan oluşan  yapıtlarının sonuncusu  ‘Kayıp Kızın Hikayesi’ Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Ferrante’nin Napoli romanları dizisinde yer alan romanlar tek tek okunduğu gibi ayrı ayrı da okunabiliyor.

2005 yılında Napoli’ye gittim, Lila ile buluştum. Zor bir gün oldu. Son zamanda değişmişti, sosyal biri olmaya zorluyordu kendini, karşısına çıkan herkesi deli gibi selamlıyordu, çok fazla konuşuyordu. Mahallenin her köşesinde Afrikalıları, Asyalıları gördükçe, yabancı mutfaklara ait kokuları duydukça heyecanlanıyor…” (s.498)

Elene Ferrante’nin  Napoli romanları olarak anılan dört kitabında yan yana getirildiğinde yakın dönemin İtalya tarihi ortaya çıktığı görülüyor. Bu tarihi tek açıdan vermiyor, yazar. Değişik açılardan okura sunuyor. Sosyo-ekonomik yapının yıllara göre durumunu ustalıkla verdiği görülüyor.

“Marcello ve Michele 1986 yılının Aralık ayının bir pazar günü vaftiz edildikleri kilisenin önünde öldürüldüler. Cinayetlerinin üzerinden daha birkaç dakika geçmişti ki bütün mahalle ayrıntılardan haberdar olmuştu.” (s.405)

DOSTLUĞUN BÖYLESİ

Elena Ferrante’nin ‘Napoli Dörtlüsü genel adıyla okura sunduğu dört kitabında da güzel bir dostluk öyküsü anlatılıyor. Bunu bir kadın dayanışması olarak da adlandırabiliriz.

“Gigliola kocasının ona davranış şeklini kabullenemiyordu. Hayvanın teki diyordu. Adam sonunda ona şöyle bağırmıştı:Sadece tehdit edip durma, gerçekten gebert kendini, at şu balkondan aşağı ve öl! Ya da o kadının hiç duyarlılığı yokmuş gibi memelerinin arasına ya da cebine binlerce liret sokuşturup durumu düzelteceğini sanıyordu.” (s.169)

NAPOLİ
Elena Ferrante’nin Napoli Dörtlüsü olarak adlandırdığı önceki yapıtlarında Napoli başta olmak üzere İtalya’nın değişik kentlerinden söz ediliyor. Ancak bunlar içerisinde Napoli’nin ayrı bir yeri olduğu görülüyor.

“Lila ona günlerinin tümünü Ulusal Kütüphane’ye kapanarak geçirdiğini ve Napoli hakkında her şeyi öğrenmeye çalıştığını itiraf etmişti. Lila yeniden kütüphaneye gidiyordu, ellili yılların mahalle kütüphanesine değil, seçkin ve etkin Ulusal Kütüphane’ye, öyle değil ni? Mahalleden uzaklaştığında yaptığı bu muydu? Şimdi yeni takıntısı bu muydu?” (s.427)

 

Elena Ferrante’nin Napoli romanları dizisinin dördüncü kitabı ‘Kayıp Kızın Hikayesi’ adlı romanında Avrupa’nın şirin ülkesindeki çalkantılı yılları vermekle kalmıyor, kadın erkek ilişkilerine de bir kadın duyarlılığıyla bakıyor.

 

MUSTAFA  ASLAN

—————————

Kayıp Kızın Hikayesi (Roman), Elena Ferrante, Çeviren: Eren Yücesan Cendey, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mart 2016

ELENA FERRANTE’nin NAPOLİ DÖRTLÜSÜNÜN ÖTEKİ KİTAPLARI

YeniSoyadininHikayes

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016